Polonya Hava Savunmasını Güçlendirmeye Devam Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, ABD’den ek Patriot Hava Savunma Sistemi (HSS) alımı için Talep Mektubu (LoR) yolladı. Wisla programı kapsamında alımlar sürecek.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak tarafından yapılan açıklamada Polonya’nın orta menzilli hava savunma programı kapsamında ikinci aşamaya geçiş yaptığı ve Polonya’nın ABD’den 6 batarya daha Patriot alımı için LoR mektubu yolladığı kaydedildi.

STM Banner

“Wisła hava savunma programının ikinci aşamasına ilişkin sözleşmeyi ilerletiyoruz. Çok yönlü radarlar, füze rampaları ve  füze stoku içerecek olan Patriot sisteminin üç tümen/altı batarya Patriot satın alınmasıyla ilgili bir talep mektubu imzaladım.”

LTAMDS Radarı

Kaynaklara göre Błaszczak’ın bahsettiği tüm yönlü (omnidirectional) radar sistemi Raytheon tarafından geliştirilen Düşük Seviye Hava ve Füze Savunma Sensörü (LTAMDS). Raytheon, bu ürünü GhostEye olarak adlandırıyor.

Polonya’nın yapacağı alımın bedeli ise henüz kamuoyuna duyurulmadı. Polonya’nın ilk imzaladığı Patriot anlaşmasının bedeli 4.75 milyar dolar civarındaydı. Polonya geçmiş sözleşme kapsamında iki batarya Patriot HSS teslim alacak. Teslimatlar bu yıl başlayacak.

LTAMDS Radarı
LTAMDS Radarı

Polonya merkezli Military Aviation Works WZL1 ile ABD’li Lockheed Martin şirketleri, Patriot Hava Savunma Füze Sistemi ve PAC-3 füzelerinin parçalarını üretmek için Polonya’da bir üretim tesisi kurmuştu.

Polonya, aynı zamanda 2023 yılında savunma harcamalarını 20 milyar zloti (4.6 milyar dolar) artırarak savunma harcamalarının GSYİH’teki payını %3’e çıkartacak.

Ukrayna Savaşından Dersler

Błaszczak, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada ülkenin komşusu olan Ukrayna’da çıkan savaşın ardından Polonya’nın kısa ve orta menzilli hava savunma kabiliyetlerini güçlendireceğini belirtmişti.

“Doğu sınırımızda olanlardan dersler çıkarıyoruz” diyen Błaszczak, MBDA UK tarafından üretilen CAMM kısa menzilli hava savunma sisteminin NAREW adıyla Polonya’da üretileceğini açıklamıştı.

“Hava savunmasının, uçaksavar savunmasının oynadığı rolün ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu nedenle NAREW kısa menzilli hava savunma sisteminin Polonya ordusuna teslimatını önemli ölçüde hızlandırdık.”

CAMM-ER/MBDA UK
CAMM-ER/MBDA UK

Polonya, Wisla programı kapsamında ilk aşamada iki adet 3+ konfigürasyon Patriot bataryası satın almıştı. Her bir bataryada iki adet atış ünitesi yer alıyor. Yani Raytheon Polonya’ya toplamda dört atış ünitesi teslim edecek.

İlk Patriot bataryasının Ekim ayında Polonya’ya teslim edilmesi bekleniyor. İkinci batarya ise yıl sonundan önce Polonya’ya iletilmiş olacak.

Polonyalılar ilk başta Patriot ile birlikte 360 derecelik tespit kabiliyetine sahip bir radar istediklerini belirtmişti. Ancak Patriot’un böyle bir radarı yer almıyordu. Polonya, ABD Ordusunun izini takip ederek aynı radarı satın alma kararı aldı.

LTAMDS sistemi oldukça yeni bir sistem. Hatta öyle ki ABD Ordusu dahi sistemin teslimatlarını henüz yenice almaya başladı. İlk LTAMDS radarı New Mexico’da bulunan White Sands Füze Test Alanı’na sevk edilmişti. Geri kalan 6 LTAMDS radarı da bu yıl içerisinde test bölgelerine dağıtılacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya, Ukrayna’ya 200 Adet T-72 Tankı Sevk Etti


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DefenseNews

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu