İngiltere, Polonya İle Hava Savunma Sistemi Geliştirecek

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere, Polonya tarafından geliştirilen hava savunma sistemi projesi olan NAREW’in geliştirilmesine partner olarak katılma kararı aldı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Polonya ziyareti kapsamında Polonyalı mevkidaşı Mariusz Błaszczak ile NAREW adı verilen Polonya’nın kara konuşlu hava savunma sistemine partner olarak katılmak için niyet beyanına imza attı.

STM Banner

NAREW sisteminin milyarlarca dolara mal olması bekleniyor. İngiltere ve Polonya ilişkileri açısından bir ilk olan anlaşma ile iki ülkenin güvenlik ve savunmasının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Teknoloji Paylaşımı Yapılacak

Anlaşma kapsamında iki ülke NAREW savunma sisteminin geliştirilmesi için gelişmiş teknolojilerini birbirleriyle paylaşacak.

İmza töreninin ardından bir konuşma gerçekleştiren Wallace şunları kaydetti:

“Bu anlaşma, Polonya ile savunma iş birliğimizde bir adım değişikliği sağlayacak ve ordularımızın daha da yakından çalışmasının yolunu açacak. İngiltere ve Polonya, tarihsel olarak bir dizi tehdide karşı yan yana durmuştur ve ortaklığımızı derinleşmeye devam edecektir.”

NAREW programı için İngiliz MBDA firması tarafından geliştirilen Müşterek Modüler Hava Savunma Füzesi (CAMM) ailesinin kullanılması kararı alındı.

CAMM-ER/MBDA UK
CAMM-ER/MBDA UK

CAMM Füze Ailesi

Süpersonik hızlarda uçabilen CAMM füzeleri, radar kesiti düşük olan savaş uçakları ve yüksek hızlı füzeler de dahil olmak üzere modern hava tehditlerini yok etme konusunda yüksek bir kabiliyet sunuyor.

CAMM ailesinde yer alan süpersonik füzeler; her türlü hava koşulunda en küçük, en hızlı ve en radar kesiti düşük hedefleri tespit edebilen gelişmiş bir aktif radar arayıcı ile donatılmış durumda.

CAMM ve CAMM-ER füzelerini kullanan hava savunma sistemleri, silahlı kuvvetlere insanlı ve insansız hava araçları, hassas güdümlü mühimmatlar, seyir füzeleri ve düşük radar kesiti (RCS) hedefler de dahil olmak üzere gelişmiş hava tehdidine karşı gelişmiş koruma sağlayabilmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya Savunma Bakanı: Türkiye’den Yeni Silahlar Alacağız


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, İngiltere Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu