Polonya’dan Türkiye’ye NATO desteği

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Savunma Bakanlığı, NATO’nun TAMT görevi için 12 Nisan’da Türkiye’ye PZL M28 Bryza R1 Deniz Karakol Uçağı gönderildiğini belirtti.

Polonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; NATO’nun Türkiye’ye Uyarlanmış Güvence Tedbirleri (TAMT – Tailored Assurance Measures Turkey) görevine katılmak üzere görevlendirilen PZL M28 Bryza R1 Deniz Karakol Uçağı, geçtiğimiz gün Polonya’dan havalandı. Uçak, yakında Türkiye üzerinden Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de uçuş gerçekleştirmeye başlayacak. TAMT’a katılım, Polonya ordusunun Türkiye topraklarındaki ilk görevi olacak.

STM Banner

Eylül 2020’de Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından; bir devriye uçağı ile 80 kadar asker ve ordu çalışanından oluşan Polonya birliğinin, göreve katılımına ilişkin karar imzalanmıştı. 12 Nisan’da Gdynia Deniz Havacılık Tugayı’na ait PZL M28 Bryza R1 uçağı, Polonya’dan Türkiye’ye uzun bir uçuş için havalandı.

Ulusal Güvenlik Bürosu başkanı Pawel Soloch, göreve katılıma ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Bu bir savaş görevi değil. Havacılık uyarı sistemlerinin varlığını, deniz kuvvetlerinin faaliyetlerini arttırmak ve keşif faaliyetlerini yürütmekten ibaret bir görevdir. Polonya olarak, Suriye-Türkiye sınırındaki kötüleşen güvenlik durumuyla ilgili olarak Türk tarafının son zamanlarda NATO müttefiklerine yaptığı çağrıya olumlu yanıt verdik.”

M28B Bryza

TAMT Görevi

TAMT görevinin icra edilmesine dair karar, Türkiye’nin talebi üzerine ve Suriye sınırındaki durumun kötüleşmesi ile ilişkili olarak 18 Aralık 2015 tarihinde verilmişti. Görev, NATO üyesi ülkeler tarafından Türkiye’ye hava savunma füze sistemi (HSS) bataryalarının yerleştirilmesi, NATO AWACS (E-3A) uçakları tarafından Türkiye’ye yönelik uçuşların gerçekleştirilmesi, Doğu Akdeniz’deki askeri unsurların artırılması, erken uyarı ve hava kontrol uçaklarının ek varlığı ile istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi tedbirleri içermektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’dan Ukrayna Bayraktar TB2’lerine ilişkin açıklama


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu