Rusya’dan Ukrayna Bayraktar TB2’lerine ilişkin açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Türk S/İHA’larının Donbas’ta gözükmesine dair gelen bilgilerin Rus tarafında “sevinçle” karşılanmadığını açıkladı.

Ryabkov: “Türkiye ile normal ilişkilerimiz var, bunlar çok yönlü ve yönetmesi de kolay değil. Tüm sorunları görüşüyoruz. Türk ürünlerinin başka ülkelere ihracatı ciddi bir konu. Bizden bir şey alıyorlar, başka yerlerden bir şeyler tedarik ediyorlar. Bunların tartışıldığı uygun yerler var mesela ihracat kontrol rejimleri gibi.”

STM Banner

Ryabkov, Türkiye ile tüm sorunların müzakere edildiğini belirterek, “Tabii ki iddia edildiği üzere Türk S/İHA’larının Donbas’ta belirmesi bizde bir mutluluk, sevinç oluşturmuyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Kahire’den yaptığı açıklamada Türkiye ve diğer ülkelerle iletişim halinde olduklarını ve bu ülkelerin Ukrayna’nın militarist tavrını destekleyecek adımlardan kaçınmaları gerektiğini söylemişti.

Lavrov, “Tüm iletişim halinde olduğumuz ülkelere şunu şiddetle öneriyorum -ki Türkiye bunlardan biridir- durumu analiz etsinler, Kiev’in militarist tavırlarına destek olmasınlar ve onları uyarsınlar.” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna Bayraktar TB2

Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2’ler Donbas’ta

Ukrayna Ordusu’na ait Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), kritik bir göreve imza attı. İHA, 9 Nisan 2021 tarihinde Ukrayna’nın Doğusunda ilk kez kullandı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait Baykar Bayraktar TB2 tipi silahlı insansız hava aracı, 9 Nisan 2021 tarihinde kritik bir göreve imza attı. İlk kez Ukrayna’nın Doğusunda görev icra eden Bayraktar TB2 SİHA, Rusya’dan tarafından işgal edilen Ukrayna toprakları üzerinde istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevi icra etti. Söz konusu ISR faaliyetleri sonucunda Ukraya’nın, özellikle Donetsk bölgesindeki Rus yanlısı güçlerin tahkimatları hakkında bilgi edindiği biliniyor.

Bayraktar TB2 SİHA’ları operasyonel olarak kullanmaya başlayan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, SİHA’nın uzun menzilden görüntü istihbaratı (IMINT) icra edebilmesi sayesinde bölgedeki Rus hava savunma sistemi, zırhlı birlikler ve topçu bataryalarının yerlerini tespit etmeye başladı.

Daha önce ise Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları, 2020 yılında icra edilen birtakım tatbikatlara katılmıştı. Bu tatbikatlarda Ukrayna Ordusu, Bayraktar TB2 SİHA’ların Irma Çok Namlulu Roketatar Sistemi ve Vilkha Güdümlü Füze Bataryaları ile etkileşimini test etmişti. Ayrıca Deniz Kuvvetleri ile de bir takım müşterek faaliyetler icra edilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Açık Deniz Karakol Gemisi’nin güncel tasarımı paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu