Polonya’dan 10 yıllık aranın ardından denizaltı hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya’nın tek denizaltısı olan ORP Orzeł, uzun bir aranın ardından yeniden aktif göreve başladı. Denizaltı, 10 yıldır revizyondaydı.

Ukrayna-Rusya Savaşı sonrası modernizasyon faaliyetlerini hızlandıran Polonya Ordusu, sahip olduğu tek denizaltı olan ORP Orzeł’i uzun bir revizyonun sürecinin ardından tekrar kullanıma aldı. Polonya’nın tek ve son denizaltısı olan ORP Orzeł, 1980’lerde SSCB’den satın alınmıştı.

STM Banner

Polonya Donanması, herhangi bir tören yapılmadan ORP Orzeł’in yeniden tam kapasite faaliyete geçtiğini ve “yoğun deniz operasyonlarına” başladığını duyurdu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Mürettebatın ve tersane uzmanlarının yoğun çalışmalarıyla denizaltımızın tam kapasite hizmete alma çalışmaları tamamlandı ve yoğun deniz operasyonlarına başlıyor.” ifadelerine yer verildi.

‘Project 877E’ Kilo Sınıfı Denizaltı ORP Orzeł, uzun süre pasif görevde kalmasının ardından 2021 yılında revizyona girdi. Başlangıçta onarımların sadece birkaç ay sürmesi gerekiyordu ancak denizaltı, yaklaşık 3 yıl boyunca tersanede kaldı.

Yaklaşık 72 metre uzunluğundaki denizaltı, 3.1 ton azami deplasmana sahip. 60 kişilik mürettabat kapasitesine sahip denizaltıda, 6 adet 533mm’lik torpido kovanı buluyor. Denizaltı gemisi, 32 adet deniz mayını depolama kapasitesine sahip.

Polonya’dan milyar dolarlık AGM-158B-2 JASSM-ER tedariki


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu