UNIROBOTICS’ten SİDA’ya TRAKON LITE UKSS entegrasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

UNIROBOTICS tarafından geliştirilen TRAKON LITE Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), SALVO Silahlı İnsansız Deniz Aracı’na entegre edildi.

CANiK’in de içerisidne bulunduğu SYS Grup şirketlerinden UNIROBOTICS, uzaktan komutalı silah sistemi alanındaki çalışmalarında devam ediyor. Son olarak UNIROBOTICS,DEARSAN Tersanesi tarafından geliştirilen SALVO SİDA’yaTRAKON LITE UKSS’yi entegre etti.

STM Banner

Entegrasyon faaliyetleri kapsamında 22 Şubat 2024 tarihinde Marmara Denizinde gerçekleştirilen atış testlerinde, yaklaşık 11 kilometre menzilden komuta edilen SALVO SİDA, TRAKON LITE UKSS ile, ilk denemesinde isabetli atışlar elde edildi. Test faaliyetleri, büyük başarıyla tamamlandı.

Kullanıcı dostu tasarıma ve düşük bakım maliyetine sahip TRAKON LITE UKSS, 12.7mm’lik makineli tüfek veyahut 40mm’lik otomatik bombaatar ile teçhiz edilebiliyor. TRAKON LITE’ın hassas optik ve sensörleri ile yazılımı sayesinde deniz platformları, şiddetli dalgaların bulunduğu deniz durumlarında dahi hassas bir şekilde angajman gerçekleştirebilecek.

UNIROBOTICS-TRAKON-SİDA

“Tüm dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçları gözetilerek tasarlandı”

Konuyla ilgili olarak UNIROBOTICS Genel Müdürü Ömür Baç tarafından yapılan açıklamada, “UNIROBOTICS olarak ülkemiz için büyük önem taşıyan projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.

Üstün komuta kontrol ve seyrüsefer sistemleri ile donatılan ve DEARSAN Tersanesi tarafından geliştirilen SALVO’ya kendi öz kaynaklarımızla finanse edip yürüttüğümüz, tamamen yerli ve milli teknolojilerle geliştirdiğimiz Deniz Tipi UKSS TRAKON LITE ürünümüzü başarıyla entegre ederek, Türk Savunma Sanayiimize kazandırdığımız için mutluyuz.

UNIROBOTICS_GENEL_MÜDÜRÜ_ÖMÜR_BAÇ

Bildiğiniz gibi ülkemizin milli SİDA’ları, başta Türkiye olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin envanteri ve ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmaktadır. Bu proje ile Türkiye’nin denizcilik alanındaki yeteneklerini artırarak uluslararası rekabet gücünde öne çıkma hedeflerine hizmet edeceğiz. Önümüzdeki dönemde de insansız deniz araçlarının silahlandırılması alanında öncü bir rol üstlenerek yerli teknoloji geliştirmeye ve Türkiye’nin savunma sanayideki yerli üretim kapasitesini artırmaya devam edeceğiz.

Günümüzün en önemli teknolojilerinden insansız deniz araçlarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları, dünyada birçok ülke tarafından yürütülüyor. Gelecekte, insansız deniz araçlarının rolünün teknolojideki gelişmelerle birlikte daha da artması bekleniyor. Bu minvalde tamamen yerli ve milli teknolojilerle geliştirilen SALVO SİDA v.b. otonom insansız deniz araçlarının performans ve verimliliği arttırılarak, operasyonel yeteneklerin genişletilmesi hedefleniyor.” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu