Polonya’dan Alman Patriotları Konusunda Fikir Değişikliği

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Başbakanı Morawiecki, Alman Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin Ukrayna’ya teslim edilmemesi durumunda Polonya’nın kabul edebileceğini açıkladı.

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da füze düşmüş ve olay, sivil zayiatına yol açmıştı. İlk etapta füzenin Rusya Federasyonu tarafından atıldığı iddia edilse de Ukrayna’nın S-300 Hava Savunma Sistemi bataryasına ait olduğu ortaya çıkmıştı.

STM Banner

Almanya, Polonya’ya hava sahasının güvence altına alınması için Eurofighter savaş uçaklarının yanı sıra Patriot füze savunma sistemiyle destek vermeyi teklif etmişti. Bunun üzerine ise Polonya, Alman Patriot’larının Polonya yerine Ukrayna’ya konuşlandırılması konusuna karşı öneride bulunmuştu.

Euronews’in haberine göre; gazetecilere açıklamada bulunan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Almanya’nın Patriot hava ve füze savunma sistemlerini Ukrayna’ya teslim etmemesi halinde ülkesinin bunu kabul edebileceğini söyledi. Başbakan Morawiecki, Ukrayna’ya gönderilmemeleri halinde Patriotları kabul etmeyi düşündüklerini belirterek, “Böyle bir olasılığı değerlendiriyoruz ancak Ukrayna’nın her gün bombalandığına dikkat çekiyoruz.” dedi.

Patriot

Almanya Savunma Bakanı Chrstine Lambrecht ise Polonya’nın hava savunması için teklif ettikleri Patriot füze savunma sistemlerinin NATO bölgesinin hava savunmasının bir parçası olduğunu söyledi.

Lambrecht, Estonyalı mevkidaşı Hanno Pevkur ile Berlin’de gerçekleşen görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Polonya’nın hava savunmasını desteklemek için Almanya’nın bu ülkeye göndermek istediği Patriotların Ukrayna’da konuşlandırılmasına ilişkin Polonya hükümetin önerisine mesafeli yaklaştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: SİPER Hava Savunma Füzesi Kendi Menzil Rekorunu Kırdı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Euronews

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu