Türkiye, Pakistan ve Arabistan’dan kritik savunma toplantısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan’da, ikinci “Türkiye, Pakistan ve Suudi Arabistan Üçlü Savunma İşbirliği Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya, üç ülkeden de üst düzey yetkililer katıldı.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamaya göre, Ravalpindi’deki Genelkurmay Başkanlığı’nda, üç ülkeden üst düzey askeri yetkililerin katıldığı ikinci Üçlü Savunma İşbirliği Toplantısı düzenlendi. Araştırma ve kalkınma dahil savunma teçhizatları teknolojilerinde muhtemel işbirliklerinin ele alındığı toplantıda, Türkiye, Pakistan ve Suudi Arabistan, üçlü savunma işbirliğini artırmada mutabık kaldı.

STM Banner

Toplantıya Türkiye’den; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci, Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları Mustafa Murat Şeker ile Gökhan Uçar, ASFAT Genel Müdürü Behcet Karataş ve diğer üst düzey yetkililer katılım sağladı.

Toplantıda, üç ülke, savunma alanında paylaşılan ortak hedeflere ulaşılması ve kendine yeterliliğin elde edilmesi için birbirleri arasında entelektüel, teknik, finansal kaynak ve insan kaynağının birleştirilmesinin önemini yeniden teyit etti.

Pakistan-üçlü-savunma-toplantısı

Üç ülkenin askeri yetkililerinin, Türkiye, Pakistan ve Suudi Arabistan arasındaki tarihi, kardeşçe ilişkilere atıfta bulunduğu toplantıda, benzer nitelikteki üçüncü toplantının şubatta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılması kararlaştırıldı.

Bu ülkeler arasında ilk toplantı, Ağustos 2023’te Riyad’da yapılmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu