Polonya’nın Bayraktar TB2’lerine Leonardo Radarı

Roketsan-ATMACA-Banner

Üst üste ihracat başarıları elde eden Bayraktar TB2 S/İHA, günden güne daha kabiliyetli sensörler ve ekipmanlar ile donatılmaya devam ediyor.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 24 Mayıs’ta gerçekleştirdiği iki günlük Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmenin ardından düzenlenen törende, Polonya’ya 24 adet (4 set) Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedariki için imzalar atılmıştı.

STM Banner

Polonya’nın Bayraktar TB2’leri, İtalyan Leonardo şirketi tarafından üretilen Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile donatılacaklar. Polonya, Bayraktar TB2 SİHA’ları SAR Radarı ile envanterine alan ilk ülke olacak.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; İtalyan Leonardo şirketi, Polonya’ya ihraç edilen Bayraktar TB2 S/İHA’larda kullanılmak üzere set başına 2 adet Osprey 30 çok fonksiyonlu AESA radarı teslim edecek.

Radarlar, TB2’lerin istihbarat, keşif ve gözetleme (ISR) kabiliyeti ile durumsal farkındalığını ciddi seviyede yükseltecek, kapalı havalarda operasyon yapma kabiliyeti kazandıracak. Ayrıca hava-hava arama modları da bulunan radar sayesinde Bayraktar TB2’ler, kısıtlı seviyede hava gözetleme kabiliyetine de erişecek.

osprey 30 radar

Osprey 30 Çok Fonksiyonlu AESA Radar

Osprey, Leonardo tarafından geliştirilmiş X bantta çalışan multimode bir SWaP (hafif, ucuz, güçlü ve küçük) AESA radarıdır. Sabit veya hareketli konfigürasyonlarda kullanılabilen radar; havadan karaya, denize ve havaya modlara sahip.

Radar; deniz karakol, arama kurtarma, SAR haritalama ve daha birçok görevi yerine getirebiliyor. Deniz hedeflerine karşı 200NM (350+ kilometre) azami menzili olan radar, 256 adet GaAs T/R modülüne sahip. Ayrıca radarda herhangi bir arıza anında kolayca parça değişimine olanak veren LRU (Line Replacable Unit)’lar yer almakta. Osprey radarı, halihazırda AW101 ve AHRLAC gibi birçok platforma entegre edilmiş durumda.

Polonya Bayraktar TB2
Polonya Bayraktar TB2 Anlaşması

Polonya tarafından her birinde 6 adet SİHA bulunan 4 setlik TB2 SİHA alımı (toplamda 24 adet) yapılacak. Her bir sette;

  • 3 adet Baykar Mobil Yer Kontrol İstasyonu (Mobil YKİ)
  • 6 adet MX-15 EO/IR Sensör
  • 2 adet Leonardo Osprey 30 AESA radar
  • 6 adet IFF sistemi
  • 3 adet mobil veri terminali (menzil uzatma amaçlı) yer alacak.

Polonya’nın bu sistemlere ek olarak lazer arayıcı başlıklı mühimmatlar (Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatları) tedarik edeceği de biliniyor. Polonya Savunma Bakanı Blaszczak’a göre ilk teslimatlar, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar TB2 SİHA İhraç Edilen Ülke Sayısı 13’e Ulaştı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu