Polonya’nın rekor silahlanmasında yeni durak: 1000 BORSUK

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, tarihinin en büyük çaplı silahlanma hamlesini sürdürüyor. Güney Kore ve ABD’ye verdiği yaklaşık 2000 adetlik ana muharebe tankı siparişinin ardından Polonya, 1000 adet BORSUK Zırhlı Muharebe Aracı tedarik edeceğini açıkladı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkesinin kullandığı eski Sovyet tipi piyade savaş araçlarının yerini alması amacıyla “Borsuk” adı verilen zırhlı muharebe aracının üretimi için sözleşme imzalandığını bildirdi.

STM Banner

Blaszczak, yaptığı açıklamada, söz konusu sözleşmenin “Borsuk” zırhlı muharebe aracını üreten “Huta Stalowa Wola” şirketiyle imzalandığını belirtti.

Polonya ordusunu hızlı şekilde modernize etmeyi hedeflediklerine dikkati çeken Blaszczak, bu kapsamda modern silahlara odaklandıklarını vurguladı.

Blaszczak, “Borsuk” zırhlı muharebe aracının, orduda kullanılan eski Sovyet tipi piyade savaş araçlarının yerini alacağını söyledi.

“Borsuk”un uzaktan kumandalı taret sistemiyle donatıldığına işaret eden Blaszczak, “Borsuk, yüksek hareket kabiliyeti ve su engelleri de dahil arazi engellerinin üstesinden gelme yeteneğine sahip.” ifadesini kullandı.

Blaszczak, “Borsuk”un ZSSW-30 insansız kuleye sahip olduğunu belirterek, “Aracımız, kule üzerinde ana silah olarak dakikada 200 atım hızına sahip MK-44 Bushmaster II 30 milimetre otomatik top sistemi, 7,62 milimetre eş eksenli makineli tüfek, sis havanları ve taretin sağ tarafına monte edilmiş Spike füzeleri için iki adet fırlatıcı barındırıyor.” dedi.

Sovyet sonrası teçhizattan uzaklaşmak için adımlar attıklarının altını çizen Blaszczak, “İlk 4 Borsuk bu yıl Polonya ordusu tarafından test edilecek. Umarım ordumuz yakında yeni savaş araçlarıyla donatılır.” açıklamasında bulundu.

Blaszczak, “Borsuk”un tarihi bir proje olduğunu söyledi.


SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu