Polonya’ya Konuşlanan Türk F-16’ları Türkiye’ye Döndü

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği misyonu kapsamında Polonya/Malbork Hava Üssü’ne sevk edilen Türk Hava Kuvvetlerine ait 4 adet F-16 savaş uçağı ve personeli yurda dönüş yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 6 Temmuz 2021’de göreve başlayan Türk F-16’ları 15 Eylül Çarşamba günü ana üslerine geri döndü.

STM Banner

Böylece Türk F-16’larının 70 günü aşan Polonya görevi başarıyla tamamlanmış oldu.

Söz konusu F-16’lar, Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu bulunan 161. Filo (Yarasa)’dan gönderilmişti. Yarasa filo, geceleri gerçekleştirmiş olduğu hava harekatlarıyla öne çıkan bir filo. Polonya’ya, Bandırma’dan 80 kadar Türk Hava Kuvvetleri personeli iştirak etmişti.

Polonya'ya Konuşlanan Türk F-16'ları Türkiye'ye Döndü
Polonya’ya Konuşlanan Türk F-16’ları Türkiye’ye Döndü

Hareketli Günler

Türk F-16’ları Polonya’da oldukça hareketli zamanlar geçirdi. Uçaklar toplamda 30’a yakın sorti gerçekleştirdi. Görev süresi boyunca alarm reaksiyon görevlerinin yanı sıra Polonya ve NATO güçleri ile müşterek eğitimler de icra edildi.

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği misyonu kapsamında Polonya/Malbork’ta bulunan Hava Üssü’ne sevk edilen Türk F-16’ları, Temmuz ayında görevleri kapsamında ilk kez bir Rus uçağına karşı önleme uçuşu icra etmişti.

Türk F-16’larının önleme uçuşu yaptığı uçak ise Rus Hava Kuvvetlerine bağlı bir IL-20 tipi elektronik istihbarat (ELINT) uçağı idi.

Milli Savunma Bakanlığı, NATO’nun yaşanan olayı duyurmasının ardından sosyal medya hesabından olaya ilişkin bir açıklama yayınlamış ve açıklamada NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi için Polonya’da bulunan Türk F-16’larından ikisinin ilk alarm reaksiyon görevini Baltık Denizi civarında emniyetle icra ettiği belirtilmişti.

Uçakların verilecek olan görevlere daima hazır olduğu da kaydedilmişti.

Türk F-16'ları Polonya Semalarında
Türk F-16’ları Polonya Semalarında

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk F-16 Savaş Uçakları Polonya Semalarında Boy Gösterdi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, MSB

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu