Prof. Dr. DEMİR: “7-8 ülke ile İHA ihracatını görüşüyoruz”

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, yerli üretim insansız hava araçlarının (İHA) ihracat faaliyetleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin İHA kullanımı çok dikkat çekici bir boyutta. Yabancı bir ülkenin Savunma Bakanı’nın açıklaması, daha önce kamuoyuna yansımıştı; ‘Türkiye’nin, İHA kullanımı ve başarısı konusunda deklare ettiklerinin yarısı bile doğruya büyük bir oyun değiştirici unsur’ şeklinde ki yarısı değil hepsi doğru. Bunun kullanımı daha doğrusu sahaya sürdüğünüz herhangi bir ürünün harekat ortamında kullanımı, harekat ortamındaki kullanımla beraber gelen geri bildirimler ile yapacağınız iyileştirmeler çok çok önemli ki biz bunu bir fiil yaşıyoruz. İHA’larımız SİHA olurken; onların üzerine koyduğumuz silahların kabiliyetleri, harekat ortamından gelen talepler ve ihtiyaçlara göre sürekli iyileştirilebiliyor. Bu, çok önemli. Bunların performansını gördükçe, ihracat konusunda da önemli bir ufuk açılıyor. Bu performansı gören ülkeler, böyle bir sisteme tabiki sahip olmak istiyorlar ki çoğu ülke için buna benzer bir sistemi almak hatta bundan daha kötü bir sistemi almak bile çeşitli kısıtlamalara tabiiyken, Türkiye bu konuda çok önemli bir kozu elinde tutuyor demektir. Önemli ihracat imkanları önümüze çıkacaktır ama ileride Türkiye de bu konuda ihracatı kime yapıp yapmayacağıyla ilgili seçici olacaktır. Şu anda İHA ihracatı konusunda 7-8 ülke ile görüşüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre; halihazırda Türk güvenlik birimlerinin envanterinde, 170 adet S/İHA bulunmaktadır. ANKA, ANKA-S, Bayraktar TB2 ve HERON tipi S/İHA’lar, bu 170 adet İHA/SİHA’yı oluşturmaktadır. Envanterdeki İHA’ların %90’ından fazlası yerli üretimdir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu