Prof. Dr. DEMİR: “HİSAR-A biraz büyüdü, HİSAR+ oldu”

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “HİSAR’lar, belirli unsurlarıyla hazır hale getirildi. Çünkü belirli unsurlar dememin sebebi şu; bir hava savunma sisteminin çeşitli unsurları var. Bunun radar sistemleri, takip radarı sistemleri, tespit radarı sistemleri, füzeleri, bunların çeşitli versiyonları ve bunların çeşitli güdüm formları… Orada, belirli kabiliyetler edinilmiş durumda, belirli sistemlerin çalışabilir olduğunu söyleyebiliyoruz ancak birkaç küçük adamımız var. Onlarla beraber, bu yıl sonuna kadar sistemlerimizin çok daha tam şekilde devrede olduğunu görebileceğiz.

STM Banner

İlk adımımız HİSAR-A hatta HİSAR-A+ diyoruz ona çünkü HİSAR-A sistemimizi biraz daha büyüttük. Akabinde HİSAR-O, daha sonra SİPER dediğimiz uzun menzilli hava savunma sistemimiz ve ondan sonra da hem yüksek irtifa hem de uzun menzilli dediğimiz balistik füzelere karşı da etkin olacak hava savunma sistemimiz devreye girecek. Hava savunma, mevcut silah sistemleri içerisinde en karmaşık olanlardan birisi. İçinde bir dizi elektronik harp unsurunun, kumanda unsurunun, siber güvenlik unsurlarının, radar teknolojilerinin en uç noktalarının olduğu, güdüm unsurlarının çeşitli formlarının olduğu bir sistem. O açıdan burada da biraz daha sabır diyoruz. Bunu çalışan firmalarımızın daha da hızlı, daha da agresif bir şekilde ürün teslimatıyla ilgili olarak devrede olmaları için elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah bu konuda da iyi haberleri çok yakın zamanda vereceğiz.” İfadelerine yer verildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR
Prof. Dr. İsmail DEMİR

Temmuz ayında; online olarak gerçekleşen görüşme esnasında SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl ŞAHİN tarafından yönetilen HİSAR Hava Savunma Sistemi ailesi ve değişen tehdit algısı ile ilgili soruyu cevaplayan Başkan DEMİR, “Hava savunmada artık alçak irtifanın yani belirli bir irtifanın altının çok da operasyon alanındaki ihtiyacı karşılayamayacağı ortaya çıkmaya başladı. Tabi 6-8 yıl önce bu projeler geldiğinde, o zamanki gündem ve bakış açısıyla belirlenmiş bazı talepler vardı. Şu anki durumu – HİSAR-A’daki bazı unsurların HİSAR-O’ya taşınması – bu taleplerin güncellenmesi olarak düşünebiliriz. Özellikle hem teknolojinin gelişmesi hem de harekat ortamında görülen taleplerle beraber ihtiyacın bir üs sınıfa kaydırılması gündeme geldi. Biz de projeyi o şekilde bir kaydırmaya tabii tuttuk. Artık menzillerin uzaması gerekiyor, irtifaların yükselmesi gerekiyor bu çok net olarak görülüyor.” ifadelerinde bulunmuştu.

Katmanlı Hava Savunma Ağı, Balistik Füze Savunma Sistemi, Füze Savunma Sistemi, Hava Savunma Sistemi, Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi, Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi,
HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

HİSAR-A

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu