Güney Kore’den MALE İHA seri üretimi hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, Orta İrtifa—Uzun Dayanım (MALE) Sınıfı İHA seri üretimiyle ilgili olarak 732 milyon ABD Doları tutarındaki bir planı onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore savunma makamları Cuma günü, Hava Kuvvetleri’nin gözetleme ve keşif yeteneklerini güçlendirmek için 2028 yılına kadar MALE İHA’ların seri üretimine yönelik bir planı onayladı.

STM Banner

Güney Kore Savunma Edinim Programı İdaresi (DAPA)’ne göre; Savunma Projesi Tanıtım Komitesi, ülkenin ilk olarak 2006 yılında başlayan insansız hava aracı geliştirme projesindeki 980 milyar wonluk (732 milyon ABD Doları) son ilerleme planını onayladı.

DAPA, uçağın Kuzey Kore’nin derinliklerindeki hedefler üzerinde istihbarat toplama ve keşif görevlerine olanak sağlamasını ve ülkenin insansız uçak projelerinin geliştirilmesi için zemin hazırlamasını beklediğini söyledi. Proje kapsamında üretilecek İHA’ların sayısı açıklanmadı.

KUS-FS İHA

KUS-15 İnsansız Hava Aracı

Bahsi geçen MALE İHA’nın, KUS-15 olduğu üzerinde duruluyor. Korean Air tarafından 2005 sonrasında geliştirme faaliyetlerine başlanan KUS-15, ilk uçuşunu 2012 yılında gerçekleştirdi. İHA, bazı teknik problemlerden ötürü bugüne kadar seri üretime geçemedi.

MQ-9 Reaper muadili olarak geliştirilen KUS-15, KUS-FS olarak da biliniyor. İHA; 13 metre uzunluğa, 25 metre kanat açıklığına, 3 metre yüksekliğe ve 1200HP gücünde bir motora sahip. İHA’nın motorunun, Samsung Techwin SS-760K Turbojet Motoru üzerinden geliştirildiği biliniyor. 24 saat havada kalış süresine sahip olması hedeflenen İHA’nın servis irtifası ise 45.000ft.

ÖNERİLEN İÇERİK: Selçuk Bayraktar’dan Ukrayna ve Bayraktar TB2 açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu