Raytheon’a 768.2 milyon dolarlık AMRAAM siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Raytheon şirketi, AMRAAM Hava-Hava Füzesi Lot 33 üretimi ile ilgili olarak 768.2 milyon dolar değerinde yeni bir sipariş aldı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre söz konusu sipariş; Gelmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi’nin (AMRAAM), Lot 33 üretimini kapsıyor. Toplam değeri 768.283.907 dolar değerinde olan anlaşmanın %47’sini; Avusturalya, Belçika, Kanada, Danimarka, Endonezya, Japonya, Kuveyt, Fas, Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Katar, Romanya, Suudi Arabistan, Singapur, Slovakya, Güney Kore, İspanya, Tayland, Türkiye ve Birleşik Krallık’ın siparişleri oluşturuyor. Geriye kalan %53’lük kısımı ise ABD Hava Kuvvetleri ile ABD Deniz Kuvvetleri’nin siparişleri oluşturuyor. Siparişlerin, 28 Şubat 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan F-16 savaş uçaklarında kullanılmak üzere sipariş verilen AIM-120 AMRAAM, Görüş Ötesi Menzilli Havadan Havaya (BVRAAM) Füze Sistemi’dir. Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacının, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından yürütülen GÖKTUĞ projesi kapsamında geliştirilen GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Menzilli Havadan Havaya (BVRAAM) Füze Sistemi ile milli ve yerli imkanlarla karşılanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda GÖKDOĞAN’ın, 2021-22 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi beklenmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu