İlk çift kişilik JF-17 hangardan çıkış yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ile Çin Havacılık Sanayii (AVIC) tarafından geliştirilen ilk çift kişilik JF-17 savaş uçağı, PAC Kamra tesislerinde hangardan çıkış (Roll-Out) yaptı.

Bu önemli olayı kutlamak için Kamra Uçak Üretim Fabrikası’nda düzenlenen Roll-Out törenine; Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mujahid Anwar Khan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Pakistan Büyükelçisi Yao Jing ve Çin Havacılık Sanayii (AVIC) Genel Başkan Yardımcısı Hao Zhaoping ile diğer askeri ve sivil yetkililer katılım gösterdi.

STM Banner

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mujahid Anwar Khan; PAC ve CATIC’i, 2019 yılı üretim hedeflerini başarıyla tamamladıkları ve çift kişilik JF-17 uçağını beş aylık rekor sürede tamamladıkları için tebrik etti. Ayrıca çift koltuklu varyantın seri üretiminin JF-17 programı için önemli bir gelişme olduğunu ve her iki dost ülke arasındaki sonsuz dostluğun gerçek bir tezahürü olduğunu söyledi.

Pakistan’lı yetkililer; Roll-Out törenin ardından Kamra Aviyonik Üretim Fabrikası’nda, Çift Koltuklu JF-17 Entegrasyonu Tesisi’nin açılışını gerçekleştirdiler. Bu tesiste, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı (PAF) tarafından tercih edilen silah ve aviyonik sistemlerinin JF-17 uçağına entegrasyonları gerçekleştirilecek.

ASELPOD JF-17

JF-17 ve ASELPOD

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı; 2016 ve 2017 yıllarında, toplam 49.9 milyon dolar bedel ile 16 adet ASELSAN ASELPOD Hedefleme Podu siparişi vermiştir. Bu kapsamda ASELSAN tarafından Pakistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen ASELPOD Hedefleme Podu, 2018 yılı içerisinde JF-17 savaş uçağı üzerinde görülmüştür.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu