RBS-56 Ukrayna-Rusya savaşında ortaya çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Bofors tarafından geliştirilen RBS-56 BILL Tanksavar Füzesi, Ukrayna-Rusya Savaşı’nda ortaya çıktı RBS-56’leri Ukrayna’ya hangi ülkenin sevk ettiği bilinmiyor.

Ukrayna ile Rusya arasında Şubat 2022’de başlayan savaş, birçok farklı tipteki silah sistemine ev sahipliği yapıyor. Birçok ülkenin silah desteği verdiği Ukrayna Ordusu’nun envanteri, çok çeşitli silah sistemleriyle teçhiz edilmiş durumda.

STM Banner

Tanksavar füzelerinin yoğun olarak kullanıldığı muharebe sahasında, alışılmadık bir tanksavar füzesi ortaya çıktı. Ukrayna Ordusu’nun, İsveçli Bofors şirketi tarafından geliştirilen ve 1988 yılında kullanıma sunulan RBS-56 BILL Tanksavar Füzesi’ni kullandığı görüldü. 2’nci nesil bir tel güdümlü tanksavar füzesi olan RBS-56 BILL’i, Ukrayna Ordusu’na hangi ülkenin sevk ettiği henüz belirsizliğini koruyor.

Birçok ülkenin envanterden çıkardığı RBS-56 BILL, açık kaynak verilerine göre şu anda yalnızca Brezilya tarafından kullanılıyor. Avusturya, Estonya, Letonya, Suudi Arabistan ve İsveç ise RBS-56’yı eskiden kullanan ülkeler arasında bulunuyor. Füzeleri Ukrayna’ya, Letonya veyahut Estonya’nın sevk etmiş olabileceği üzerinde duruluyor.

ABD'den Ukrayna'ya Yönelik Askeri Pakete Bekletme Kararı

Şu ana kadar Batı ülkeleri tarafından Ukrayna’ya; Javelin, NLAW, AT-4, Panzerfaust 3, M141 SMAW-D, M72 ECLAW/LAW, Carl-Gustav, MILAN 2, APILAS ve Alcotán-100 gibi birçok anti-tank silahı sevk edildi.

RBS-56 BILL Tanksavar Füzesinin Özellikleri

  • Zırh Delişi: 550mm
  • Azami Menzil: 2.2km
  • Füze Ağırlığı: 10.5kg
  • Füze Atım Sisteminin Ağırlığı: 27kg
  • Füze Çapı: 150mm
  • Harp Başlığı: Tandem HEAT
  • Güdüm: Tel Güdümlü (SACLOS)

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu