Makedon Mi-24 Hind’ları savaş bölgesine sevk ediliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Makedon Ordusu’na ait Mi-24 Hind Taarruz Helikopterlerinin, Ukrayna Ordusu’na hibe edilmesi gündemde. Makedonya hükümeti, konuyla ilgili görüşmeler gerçekleştiriyor.

Kuzey Makedonya Savunma Bakanlığı, Mi-24 Hind taarruz helikopterlerinden oluşan filosunu Ukrayna’ya transfer etmek üzere planlar hazırladı. Bu planlar, 29 Mart 2023 Çarşamba günü hükümet tarafından görüşülecek. Makedonya Savunma Bakanı Slavyanka Petrovskaya’ya göre helikopterlerin transferi, Makedon Ordusu’nun muharebe kabiliyetini etkilemeyecek.

STM Banner

Kuzey Makedonya Hava Kuvvetleri’nin envanterinde on iki adet Mi-24 taarruz helikopteri bulunuyor ve bunlardan dördünün, iki ila üç yıldır aktif olarak görülmemesine rağmen aktif olduğu bildiriliyor. Bu dört helikopter, 2008 yılında Elbit Systems tarafından modernize edilmiş ve modern navigasyon sistemleri ile Gece Görüş Gözlüğü (NVG) kullanımına imkan veren yeni aviyonik sistemlerle teçhiz edilmişti.

Scramble’a göre; geri kalan helikopterler ise 2006 yılından beri kullanımdan çekilmiş olup, Petrovec Hava Üssü’nde açıkta depolanmaktadır. Kuzey Makedonya, taarruz helikopterlerini 2001 yılında Ukrayna’dan satın almıştı.

Makedonya Mi-24

Slavyanka Petrovskaya’ya göre; Kuzey Makedonya, 8 adet yeni çok amaçlı helikopter alacak. Helikopterlerin tipi ve teslimat zamanı hakkında henüz bilgi bulunmuyor.

Slovakya MiG-29’ları verdi AH-1Z’leri kaptı

Ukrayna’ya askeri yardımda bulunan bir diğer ülke olan Slovakya; 13 adet MiG-29 savaş uçağı, KUB Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ve çok sayıda mühimmat sevk etmişti. ABD, Ukrayna’ya yönelik yardımlarından ötürü Slovakya’ya 12 adet AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri ve Hellfire tanksavar füzelerini sevk etmeye hazırlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Scramble

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu