Rekor Süre… Polonya İlk K2 Tankı ile K9 Obüsünü Teslim Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, Güney Kore üretimi ilk K2 Ana Muharebe Tankı ile K9 155mm Kundağı Motorlu Obüsünü teslim aldı. Araçlar, geçtiğimiz gün deniz yoluyla Polonya’ya ulaştı.

Güney Kore, Polonya ile geçtiğimiz aylarda 1000 adet K2 Ana Muharebe Tankı (AMT) ve yaklaşık 700 adet K9 155mm Kundağı Motorlu Obüsü’nü kapsayan bir ihracat sözleşmesi imzalamıştı. Söz konusu sözleşme kapsamında ilk teslimatlar gerçekleşti.

STM Banner

Deniz yoluyla gerçekleştirilen ilk teslimatta Polonya, 24 adet K9 Obüsü ile 10 adet K2 Tankını teslim aldı. Söz konusu araçlar, acil ihtiyaç kapsamında rekor sayılabilecek bir süre içerisinde üretildi ve Polonya Ordusu’na teslim edildi.

Duda ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ülkenin liman şehirlerinden Gdynia’da Güney Kore’den teslim alınan teçhizatın karşılama töreninde konuştu.

Söz konusu ekipmanların teslimatının uzun sürmemesi nedeniyle mutlu olduklarını ifade eden Duda, “Güney Kore’den alınan K2 Black Panther tankları ile K9 Thunder obüsleri ülke ordusu için oldukça önemli. Rusya saldırganlığının eşiğindeyken, ordunun modernleşme hızının ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Hepimiz bir şeyi görüyoruz. Yalnızca modern silahlara sahip bir ordu, Rus emellerini durdurabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

K2 "Black Panther"
K2 “Black Panther”

Duda, teçhizat anlaşmasının Güney Kore ile iş birliğinin bir sembolü olduğuna dikkati çekerek, “Taahhüt ettiğimiz her şeyin bugün somut bir şekil almasına, Polonya Cumhuriyeti’nin gerçek anlamda güçlendirilmesine sevindim.” ifadesini kullandı.

“Eğitimli askerler tarafından kullanılacağı bilinmelidir”

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da orduyu güçlendirdiklerini ve önceliğin ülkenin güvenliği olduğunu vurguladı.

Blaszczak, K2 tanklarının gerekirse vatanı etkili şekilde savunacak deneyimli askerlerce kullanılacağını belirterek, “Güney Kore’de bazı askerler, K2 tanklarının kullanımı konusunda eğitim alıyor. Kendimizi savunacağımız teçhizatın eğitimli askerler tarafından kullanılacağı bilinmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Polonya ordusunun güçlendirilmesi için çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Blaszczak, tankların Polonya’nın kuzeydoğusunda konumlandırılacağını kaydetti.

Blaszczak, “Güney Kore ile işbirliği kapsamında K2 tankları, 2026’dan sonra Polonya’da da üretilecek. Polonya’nın güvenliği bizim için en önemli şey.” dedi.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ardından silahlanma faaliyetlerini ciddi şekilde arttıran Polonya, ABD ve Güney Kore’ye yüksek meblağlarda savunma teçhizatı siparişi vermişti. Polonya, Türkiye’den de Bayraktar TB2 SİHA ile Roketsan üretimi mühimmatları tedarik etti.

K2 Ana Muharebe Tankı

Güney Kore, K2 tanklarını Polonya’ya iki aşamada teslim edecek. İlk aşamada 180 tankın teslimatlarına bu yıl başlanılacak ve ikinci aşamada ise K2PL standardında 800’den fazla tankın üretimi, 2026 yılından itibaren Polonya’da başlayacak.

K9 155mm Kundağı Motorlu Obüs

Polonya, K9 Topçu Obüsleri, mühimmat ve komuta araçları ile eğitim ve lojistik paketi ile birlikte teslimine ilişkin sözleşmeyi onayladı. İlk obüsler, 2022’de Polonya Ordusu’na teslim edilecek. İlk etapta 48 adet obüs tedarik edilecek. 600’den fazla obüsün teslimatı ise 2024’te başlayacak ve 2026’dan itibaren Polonya’da üretilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu