Retinar buldu ALKA vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, geçtiğimiz gün Roketsan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Başkan DEMİR’in ziyareti esnasında Roketsan tarafından geliştirilen ve 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’19) esnasında lansmanı yapılan ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nin (YESS) atış testi de gerçekleştirildi.

Atış testi esnasında düşman hedefini simülate eden drone, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar Çevre Gözetleme Radarı tarafından tespit edildi. Retinar tarafından tespit edilen hedef drone, radardan aldığı bilgiler ışığında kendisine otomatik olarak yönlenen lazer sistemi tarafından imha edildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olaraktan Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Roketsan ziyaretimiz sırasında ALKA yönlendirilmiş enerji silah sisteminin testini başarıyla gerçekleştirdik. Emeği geçen tüm Roketsan personeline teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verildi.

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS)

Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebilen ALKA YESS, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneği ile tek veya sürü halindeki drone’ların işlevsel olarak engellenmesini; elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de drone’ların, drone sürülerinin ve el yapımı patlayıcıların (EYP’ler) güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hâle getiriyor. Sistem, sahip olduğu elektromanyetik karıştırma sistemi (EKS) ve lazer tahrip sistemi ile geliştirme çalışmaları sürdürülen elektromanyetik tahrip sistemi (ETS) sayesinde, kullanıcıya üç kademeli bir savunma yeteneği kazandırıyor.

Hedef Drone’ların tespiti için Meteksan Savunma tarafından geliştirilen RETİNAR adlı radar sistemini kullanan ALKA YESS, tespit ettiği yüksek hızlı hedefi (150km/sa), yüksek hassasiyetle (1 kilometrede 8mm) takip edebiliyor. Çoklu hedef takibi yapma yeteneğine sahip olan sistem, hedef drone’u; Elektromanyetik Karıştırma Sistemiyle (EKS) 4 kilometreden karıştırabiliyor ve  Lazer Sistemiyle 500 metreden imha edebiliyor. ALKA, geliştirme çalışmaları devam etmekte olan Elektronik Tahrip Sistemiyle (ETS), 1 kilometre menzile kadar etkili imha yeteneğine sahip olabilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu