ABD Dışişlerinden, Japonya’ya 317 milyon dolarlık AIM-120C7 satışına onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya 317 milyon dolarlık olası bir AIM-120C7 Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi (AMRAAM) satışını onayladı.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Japon Hükümetine; 160 adet AIM-120C7 Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi (AMRAAM), 1 adet AIM-120C7 AMRAAM Güdüm Bölümü ve ilgili lojistik destek hizmetleriyle ilgili olaraktan tahmini bedeli 317 milyon dolar olan olası bir satışı onayladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olaraktan DSCA tarafından yapılan açıklamada, “Bu olası satış, Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan büyük bir müttefikin güvenliği arttırarak, ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliği sağlayacaktır.

Bu füzelerin satışı, Japonya’ya, Japonya’yı ve oradaki ABD personelini savunmada yardımcı olacak ve kritik bir hava savunma kabiliyeti sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

ABD’li Raytheon firması tarafından geliştirilen AIM-120C7 AMRAAM, açık kaynaklarda verilen bilgilere göre 70-120 kilometre arasında menzile sahip, aktif radar güdümlü bir füze. ABD yapımı füzeyi, 35’den fazla ülke kullanıyor. Türk Hava Kuvvetlerinin de an itibariyle aktif olarak kullandığı füzeler; F-16, F-15, F-18, F-22, F-35 EF-2000, Gripen, Tornado ve NASAMS gibi birçok platform tarafından kullanılabiliyor.

Bilindiği kadarıyla Türk Hava Kuvvetleri envanterinde an itibariyle yaklaşık 107 adet AIM-120C7 AMRAAM mevcut. Yine birkaç ay önce ise 145 adetlik bir sipariş onaylandı. Füzelerin henüz teslim edilip edilmediği ise bilinmiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu