Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı

Roketsan-ATMACA-Banner

RETİNAR Personel Tespit Radarı (PTR); METEKSAN SAVUNMA tarafından geliştirilmiş, iki personel ile taşınabilen, çok kısa sürede kurulup araç ve insan, insan ve hayvan ayrımı yapabilen ve özel geliştirilmiş algoritmaları ile hata oranı en az seviyede olan bir Çevre Gözetleme Radarıdır.

STM Banner

RETİNAR PTR; mobil olarak, personel tarafından kolayca taşınabilecek biçimde, alan gözetleme, kritik nokta kontrolü, güvenlik harekatları, sınır ve çevre güvenliğinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir radar olup insan ve hayvan büyüklüğündeki hareketli cisimleri 4 km uzaklıktan, araçları 9 km uzaklıktan tespit ve takip edebilmektedir. Spektrogram Analizi ile insan, hayvan ve araç gibi tehditlerin sınıflandırmasını yapabilmektedir.

Sistem, iki veya üç boyutlu haritalar üzerinden gösterim yapan ve çok kısa bir eğitimle kullanılabilen gelişmiş bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Mobil arabirim uygulaması aracılığıyla akıllı telefonlar ve tabletler ile haberleşebilir.

RETİNAR PTR; geniş alanları otomatik olarak tarayarak, güvenlik sistemlerinin birincil sensörü şeklinde görev yapar, güvenlik personelinin kamera veya dürbün ile sürekli tarama yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır, kamera sistemleri ve diğer çeşitli sensörler ile entegre çalışabilir. Sistem, yayın yapılacak alanın genişliğine göre yancada sektörel veya 360 derece tarama yapabilmektedir. RETİNAR PTR Uzaktan Haberleşme Birimi ile 1 km’ye kadar uzaktan kontrol edilebilmektedir.

2018 yılından beri Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Retinar PTR, her türlü hava koşullarında hedef tespiti yapabilmesi sayesinde teröristlerin sızma girişimlerinin engellenmesi yönünde büyük avantaj sağlıyor. Retinar PTR’nin Komandolarımızın hayatını nasıl kurtardığını “RETİNAR PTR, Hakkari Hudut Hattında!” başlıklı haberimizde belirtmiştik. Bunun yanında Retinar PTR’nin çeşitli ülkelere ihracat başarısı da bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu