Retinar PTR-X tespit etti ALKA vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nin (YESS) test faaliyetleri, devam ediyor.

Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen ve ilk kez geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF-2019) sergilenen ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nin test faaliyetleri, çeşitli tehdit senaryolarına göre hazırlanan test ortamlarında devam ediyor. Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebilen ALKA YESS, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneği ile tek veya sürü halindeki dronların işlevsel olarak engellenmesini; elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de dronların, dron sürülerinin ve el yapımı patlayıcıların (EYP’ler) güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hâle getiriyor. Sistem, sahip olduğu elektromanyetik karıştırma sistemi (EKS) ve lazer tahrip sistemi ile geliştirme çalışmaları sürdürülen elektromanyetik tahrip sistemi (ETS) sayesinde, kullanıcıya 500 ila 1000 metre mesafeden üç kademeli bir savunma yeteneği kazandırıyor.

STM Banner

ALKA YESS, son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın teşrifleriyle düzenlenen test esnasında; bir adet EYP’yi, DJI Phantom Dron Sürüsü’nü ve sabit kanatlı bir İHA’yı başarıyla etkisiz hale getirdi. Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radar Sistemi ile hedef dronu tespit eden sistem; kendine yönelen tehdit unsurunu, karıştırma sistemi ve/veya lazer tehdit sistemini kullanmak suretiyle etkisiz hale getirdi.

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ve ALKA Sistemi’nin düşman dron sistemlerini tespit etmek için kullandığı Retinar PTR-X Radarı, 2-2.5 kilometre mesafeden dron tespiti yapabiliyor. 360° tarama ve sürü dron tespiti yapabilen sistem, ihtiyaç duyulduğu taktirde farklı kamera sistemleriyle entegre bir şekilde kullanılabiliyor. Ka-Band frekansında Darbe-Doppler sistem mimarisi ile çalışan Retinar PTR-X, düşük algılanma özelliğine (LPI) ve seçilebilir tarama hızı özelliklerine sahip.

Ayrıca Meteksan Savunma, tehdit türüne özel radar sistemi geliştirme faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda son olarak Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı’nı geliştiren şirket, sistemi kısa süre içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırmayı amaçlıyor.

Retinar FAR-AD hakkında ayrıntılı bilgiye, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu