Suriye’de “Milli Ordu” kuruldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Suriye’de Fırat’ın doğusuna kurulması planlanan Güvenli Bölge ile ilgili diplomatik temaslar ve askeri hazırlıklar devam ederken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Milli Ordu (Ceyşul Vatani) adı altında birleştiğini açıkladı. Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı ve İdlib bölgelerinde bulunan ÖSO unsurları Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanlığı’na bağlandı. Olayın ardından Ulusal Ordu Sözcüsü tarafından yapılan ilk açıklamada “Operasyon (Fırat’ın Doğusu) çok yakında. 14 bin asker ile hazırız. Zeytin Dalı Harekatı’na benzer bir harekat olacak” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülenlere diyoruz ki artık söz bitti. Bir taraftan Irak tarafından 30 bin civarında TIR’ı Suriye’ye sokacaksınız, silah, mühimmat yüklü bunları terör örgütüne teslim edeceksiniz sonra stratejik ortağız diyeceksiniz. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakın. Hem karadan hem de havadan bu harekatı yöneteceğiz” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat’ın Doğusuna yönelik kısa bir süre sonra başlaması beklenen harekatın isminin “Barış Pınarı” olacağını açıkladı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu