HAVELSAN’dan PN MİLGEM İçin ‘Kalp’ Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN tarafından milli imkânlarla geliştirilen Gemi Veri Dağıtım Sistemi ve Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (GVDS/DBDS) ürün ailesinin 41’incisi de üretildi. Veri Dağıtım Sistemi, deniz platformlarının ‘kalbi’ olarak nitelendiriliyor.

41’inci sistem, Pakistan Deniz Kuvvetlerine 2 adet MİLGEM sınıfı Korvet gemisinde kullanılmak üzere üretildi ve sistemin kabulleri yapıldı.

STM Banner

Sistemin ilk teslimatından bu yana geçen 14 yılda 10 adet denizaltı için DBDS, 31 adet suüstü gemisi için GVDS üretilerek yurt içinde ve yurt dışında başarıyla kullanıma alındı.

Suüstü gemilerde GVDS, denizaltılarda ise DBDS adıyla kullanılan sistemden yurt içinde MİLGEM için 5, Yeni Tip Karakol Botu için 16, LST için 2, TCG Anadolu, DİMDEG, TVEG, Burak, Barbaros, Kılıç için birer adet olmak üzere toplam 29 adet GVDS, Reis sınıfı denizaltılar için 6, Preveze Denizaltısı için 1 olmak üzere toplam 7 denizaltı için DBDS, toplamda 36 sistem üretimi gerçekleştirildi.

Yurt dışında ise Pakistan MİLGEM Korvet için 2 adet GVDS, Pakistan AGOSTA denizaltıları için 3 adet DBDS olmak üzere toplamda 5 adet üretildi.

Pakistan/İlk JINNAH Sınıfı MİLGEM Denize İndirildi

Bulunduğu platformun kalbi olarak kabul edilen GVDS ve DBDS’nin platform üzerindeki birçok sistem ile direkt bağlantısı bulunuyor, bu sistemler ihtiyacı olan verileri GVDS ve DBDS’den alıyor.

Sistem; geminin kötü hava şartlarında dalgalı bir denizde bile attığını 12’den vurabilmesi için gerekli veri alt yapısını hazırlayacak hız ve performansta tasarlanarak geliştirildi, üretildi ve gemilere uygulandı.

Radarlar gibi taktik sensörlerin ve top gibi silah sistemlerinin gemi ortamında en kötü koşullarda bile en yüksek performansta çalışması için gerekli altyapıyı sağlayan HAVELSAN; GVDS/DBDS ürün ailesinin elektronik kart ihtiyaçlarının büyük kısmını, yazılım ve mekanik ihtiyaçlarının tamamı kendi özgün mühendislik çözümleriyle üretiyor. Üretilen sistemler çok yüksek başarım oranıyla bugüne kadar üzerinde çalıştığı çok yüksek sayıda platforma rağmen önemli bir arıza ile karşılaşmadan 7/24 hizmet vermeye devam ediyor. Bugüne kadar teslim edilen bu 41 sistem haricinde yurtiçi ve dışından alınan işler kapsamında önümüzdeki dönemde 20’ye yakın gemi ve denizaltı da teslimat için sırada bekliyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile yapılan sözleşmede yer alan yerlilik oranının da üzerine çıkarak yüzde 75’ler düzeyinde yerliliğe ulaşan HAVELSAN GVDS/DBDS ürün ailesi, üzerinde bulunduğu platformun en zorlu deniz şartlarında bile en yüksek performansta çalışmasına imkan veriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mavi Vatan’ın Güvenliği HAVELSAN’a Emanet


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, HAVELSAN

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu