Filipin Hava Kuvvetleri’nde Kriz

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipin Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre; Hava Kuvvetleri envanterindeki FA-50PH savaş uçakları, yedek parça krizi sebebiyle uçuş yapamıyor. Resmi olmayan kaynaklara göre 12 adetlik filodan sadece 3 uçak uçuşa elverişli durumda.

Filipin Hava Kuvvetleri Sözcüsü Consuelo Castillo, “Şu anda operasyonel olmayan durumda FA-50 uçaklarımız olduğu doğru olsa da çoğu sadece zorunlu kontroller içeren planlı bakımlardan kaynaklı, bu uçaklar yakında tekrar havada olacaklar.” dedi.

STM Banner

Castillo, “Bazıları da yurt dışından gelen yedek parçaları bekliyor. Bu parçalar vakti geldiğinde değiştirilmesi gereken parçalar ve uçuş operasyonlarının güvenliğini sağlamak için belirli saatler sonra değiştirilmeleri gerekiyor.” dedi. Parça tedarikinde yaşanan gecikmelerin büyük oranının dünyadaki krizlerden kaynaklı olduğunu açıklamalarına ekleyen Castillo, “Gerekli parçaları alır almaz, savaş uçaklarımızın geri kalanı da yakında uçacak.” ifadelerini kullandı.

Yedek parça tedarikinde yaşanan sorunların uçağın ihracatında sorunlara yol açabileceği düşünülüyor. Filipinler’in Güney Kore’ye coğrafik ve politik yakınlığına rağmen bu parçaları elde edememesi düşünüldüğünde Avrupa ve dünyanın diğer yerlerindeki kullanıcıların yaşayacağı sorunlar daha büyük olabilir.

KAI/FA-50
KAI/FA-50

 

FA-50PH savaş uçakları Filipin Hava Kuvvetleri’nin bir numaralı muharip platformu. Hava savunma görevlerinden taarruz ve diğer destek görevlerine kadar birçok görevde kullanılan birincil platform. FA-50PH’lar terör operasyonlarında sıklıkla yakın hava desteği görevlerinde kullanılmakta. Uçaklar Filipin envanterindeki OV-10 Bronco ve SF-260 hafif taarruz uçaklarıyla birlikte görev yapıyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalara göre Filipin Hava Kuvvetleri ek FA-50PH savaş uçağı alımına gidecek. Filipinler’in görüş ötesi havadan havaya muharebe kabiliyetli geliştirilmiş FA-50 uçaklarıyla ilgilendiği biliniyor.

FA-50 Hafif Taarruz Uçağı

T-50 Golden Eagle eğitim uçağı üzerinden geliştirilen ve hafif taarruz uçağı olarak nitelendirilen FA-50, 2013 yılından bu yana Güney Kore Hava Kuvvetleri envanterinde aktif bir şekilde rol alıyor. Güney Kore Hava Kuvvetlerinin envanterinde halihazırda 60 adet FA-50 hafif taarruz uçağı yer alıyor.

FA-50, bugüne kadar Polonya, Endonezya, Irak, Filipinler ve Tayland’a da ihraç edildi. Pek çok ülkenin daha FA-50 tedarik etmek istediği biliniyor. KAI, aynı zamanda pek çok ülkenin ihalelerine katılarak ürününü aktif bir şekilde pazarlamaya çalışıyor. Uçak aynı zamanda eğitim amaçlı olarak da kullanılabiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bulgaristan’dan İlave F-16 Blok 70 Siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu