Roketsan MİDLAS’ta son durum: Quad-Pack ve ATMACA

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) için geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor. MİDLAS, yakında HİSAR ile Quad-Pack kabiliyetine erişecek.

Katar’daki DIMDEX 2024 Uluslarası Denizcilik Savunma Fuarı sırasında SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, MİDLAS hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

İkinci tarafından yapılan açıklamada, “Bizim burada asıl sergilediğimiz ürünlerimiz, deniz platformlarına entegre ettiğimiz MİDLAS üzerinden atılan HİSAR ve SİPER ailesi. Bunların da bundan sonraki aşamalarda MİDLAS ürünüyle beraber Türk savunma sanayiinin ihracatının çok büyük bir kısmını oluşturacak ürünlerin arasına gireceğini tahmin ediyoruz.

Bunun için özellikle Uzak Doğu’da, mevcut platformlara MİDLAS’ın entegrasyonuyla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bunların da en kısa zamanda sonuçlanıp, Roketsan’ın ihracatına katkı yapmasını hedefliyoruz.

Röportajın Videosu:

MİDLAS için çok yakında atış bekleniyor: Quad-Pack geliyor

MİDLAS esasında TCG İSTANBUL’a entegre edildikten sonra bizim deniz kuvvetlerimizin envanterine girmiş oldu. Çok yakın zamanda da HİSAR füzesinin atışını inşallah hep beraber takip edeceğiz. Başarılı bir şekilde atışını bekliyoruz, kısa zaman içerisinde bunu göreceğimizi söyleyebilirim.

MİDLAS sadece bizim platformlarımız için değil, bazı ülkelere koyulan yaptırımlardan dolayı uluslararası alanda da çok ciddi talep gören ve mevcut platformlara entegrasyon anlamında da kabiliyet arttırımı için çok ciddi fırsatlar oluşturan bir sistem. MİDLAS bizim için bundan sonraki aşamalarda hava savunma ve gemisavar sistemlerinin beraber atılacağı bir platform olacak.

MİDLAS

İlk aşamada HİSAR ailesini tekli olarak atacağız ama ilerleyen aşamalarda HİSAR’ı Quad-Pack olarak tek modülün içerisinden atabileceğimiz teknolojiyi de geliştiriyoruz. Bunları peyderpey en başta deniz kuvvetlerimizin kullanımına sonra da uluslararası alandaki kullanıma sunmayı hedefliyoruz.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu