ASELSAN’dan Ankara’ya yüz milyonlarca dolarlık radar tesisi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, Ankara’ya birkaç yüz milyon dolarlık yeni bir radar tesisi inşa ediyor. Gelişmeyi, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol açıkladı.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX 2024 Uluslararası Denizcilik Savunma Fuarı sırasında SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Ahmet Akyol, ASELSAN’ın radar alanındaki iş payını arttıracağını vurguladı.

STM Banner

Türkiye’nin en uzun menzilli kara konuşlu radarı olan ERALP Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS) ile ilgili açıklamada bulunan Akyol, “Sadece yüksek tespit menzili değil, bunun uçtan uca yerliliği de bir konu. İçerisinde 10 bine yakın transistörün olduğunu söyleyebilirim. Aslında çip seviyesinde bir millilikten bahsediyoruz.

Uçtan uca milli bir sistem

Geçtiğimiz aylarda artık içinde kullandığımız galyum nitrat (GaN) transistörleri de yerlileştirdiğimizi ve bunu da yerli olarak Türkiye’de Bilkent Üniversitesi ile kurduğumuz ortak bir şirkette üretmeye başladığımızı ifade etmek isterim. Sadece yüksek bir menzile çıkmadık, bunları yaparken uçtan uca milli bir sistem geliştirdik.

Erken ihbar radar ailesi, şu anda seri üretim fazında. Bir taraftan dost ve müttefik ülkelerle seri üretim sözleşmeleri imzalandı, imzalanıyor. Bu aşamada üretim kapasitemizi arttırıyoruz.

Ankara’ya milyonlarca dolarlık yeni radar tesisi

Ankara’da birkaç yüz milyon dolarlık meblağa sahip bir radar üretim tesisinin de kurulumuna başladık. Dolayısıyla radarın, giderek artan oranda faaliyet alanlarımız içerisinde çeşitleneceğini söyleyebilirim.

Bu radarları birbirine bağlayan komuta kontrol yazılımlarını da yapabilmiş durumdayız. Dolayısıyla birden çok radarı entegre yönetebilecek, hava sahasını tamamıyla milli yazılımlarla yönetebilecek yazılımları da geliştirdik, kullanıma sunduk. Bu açıdan da iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu