Roketsan’dan Bangladeş’e TRG-230 İhracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, Bangladeş’e TRG-230 Füzesi’nin ihracatını gerçekleştirdi. TRG-300’ün ardından TRG-230 Füzesi de Bangladeş Ordusu’nun kullanımına sunulmuş oldu.

Bangladeş’e yönelik ihracat çalışmalarını bir süredir sürdüren Roketsan, üst üste ihracat başarıları elde etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde Türkiye’ye TRG-300 Füze Sistemi siparişinde bulunan Bangladeş, bu yıl içerisinde TRG-300 Füze Sistemi’ni tüm unsurlarıyla teslim aldı. Teslim alınan sistem, Bangladeş Ordusu’nun askeri geçit töreninde de sergilendi.

STM Banner

DTB adlı Bangladeş basını; 26 Aralık tarihli paylaşımında, son olarak Bangladeş’in Roketsan üretimi TRLG-230 Füze Sistemi’ni tedarik ettiğini açıkladı. TRLG-230 Füzesi, lazer arayıcı başlığı sayesinde İHA vb. platformlar aracılığıyla lazerle işaretleme gerçekleştirilen hedeflere angajman gerçekleştirebiliyor. Topçu ve İHA birliklerinin etkileşimi ile kullanılan TRLG-230, oldukça sofistike bir füze olarak öne çıkıyor.

Bu sebepten ötürü SavunmaSanayiST.com, Bangladeş Ordusu’nun TRLG-230 Füzesi yerine TRG-230 Füzesi tedarik ettiği üzerinde duruyor. TRLG-230 ile çoğu yönden aynı özelliklere sahip olan TRG-230 Füzesi’nde herhangi bir arayıcı başlık bulunmuyor. TRG-230, tıpkı TRG-300 Füzesi’nde de olduğu gibi KKS (Küresel Konumlandırma Sistemi) destekli ANS (Ataletsel Navigasyon Sistemi)’den oluşan bir güdüm sistemine sahip.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından 29 Haziran 2021 tarihinde yapılan bir açıklamada, “Türk savunma sanayiimiz kabiliyetlerini dünyanın dört bir yanına ulaştırmaya devam ediyor. Bangladeş ile imzaladığımız Devletten Devlete (G2G) İşbirliği Mutabakat Muhtıraları kapsamında Roketsan’ın çeşitli ürünlerinin ihracat anlaşması gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verilmişti.

Dolayısı ile Roketsan’ın Bangladeş’e yönelik ihracat performansının, TRG-300 ve TRG-230 Füzeleri ile sınırlı kalmadığı/kalmayacağı üzerinde durulmakta.

TRG-230 Füze Sistemi

TRG-230 Füzesi, yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 20-70 km menzil arasındaki yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü yaratmaktadır. TRG-230 Füzesi; Roketsan tarafından geliştirilen Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi ile uygun arayüzlere sahip, farklı tipteki platformlar üzerinden de atılabilmektedir.

Teknik Özellikler

Çap:230 mm
Füze Ağırlığı:215 kg
Menzil:20 – 70 km
Güdüm:ANS* + LAB**
Kontrol:Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi:Kompozit Katı

TRG-230

Harp Başlığı Tipi:Tahrip + Çelik Bilyeli
Harp Başlığı Ağırlığı:42 kg
Harp Başlığı Etki Yarıçapı:≥ 55 m
Tapa Tipi:Çarpma ve Yaklaşmalı
Vuruş Hassasiyeti [CEP]:≤ 10 m

ÖNERİLEN İÇERİK: Bangladeş Roketsan TRG-300’leri teslim almaya devam ediyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu