Bangladeş Roketsan TRG-300’leri teslim almaya devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Bangladeş Ordusu, Roketsan üretimi TRG-300 Satıhtan Satha Füze Sistemi’ni teslim almaya devam ediyor. Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, TRG-300 Alayı’nı faaliyete almaya hazırlanıyor.

Bangladeş Genelkurmay Başkanı Orgeneral Aziz Ahmed, bu yıl içerisinde yaptığı açıklama ile Bangladeş Ordusu’nun Roketsan üretimi TRG-300 Satıhtan Satha Füze Sistemi’ni tedarik ettiğini açıklamıştı. Orgeneral Ahmed, TRG-300 teslimatlarının Haziran ayında gerçekleştirileceğini vurgulamıştı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Roketsan, Bangladeş’e yönelik TRG-300 teslimatlarına Nisan ayından itibaren başladı. Ayrıca aradan geçen zaman zarfında 40’dan fazla Bangladeş Ordusu personeli, Roketsan’dan TRG-300 ile ilgili eğitim aldı. Bu personeller de teslim edilen TRG-300 Alayı’nın idamesi için ülkelerine döndü.

Roketsan’ın, Haziran ayı içerisinde de TRG-300 Alayı’na ilişkin komponentlerin teslimatına devam ettiği görüldü. Bangladeş basını, Bangladeş Ordusu’na ait TRG-300’leri görüntüledi. 8 Haziran 2021 tarihinde çekildiği anlaşılan fotoğraflarda, TRG-300 Alayı’na ait araçlar net bir şekilde görülüyor.

TRG-300 Füzesi

Türk Kara Kuvvetleri Envanterindeki Yerli Füzeler

Milli imkanlarla geliştirilen TRG-300 Füzesi, Roketsan tarafından TR-300 KASIRGA Topçu Roketi’nden elde edilen tecrübeler ile geliştirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak ve Suriye’ye yönelik icra edilen sınır ötesi harekatlarda aktif olarak kullanılan TRG-300 Füzesi, askeri literatürde ‘Combat Proven’ olarak tabir edilen muharebe sahasında kanıtlanmış olması özelliğiyle güvenilir bir sistem olarak öne çıkmaktadır.

Azami 120 kilometre menzili bulunan TRG-300 Füzesi, düşük dairesel sapma (CEP) değeri ile kara hedefleri üzerinde güçlü etki oluşturma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca Füze, elektronik harp faaliyetlerine karşı da dirençli yapıya getirilmiştir.

Daha önce Azerbaycan Ordusu tarafından da tercih edilen TRG-300 Füzesi, ihracat performansı ile dikkat çekiyor.

TRG-300 Teknik Özellikler

Teknik Özellikler

TRG-300-KAPLAN

Blok I Füzesi Blok II Füzesi
Çap 300 mm 300 mm
Ağırlık 585 kg 670 kg
Menzil 30 – 120 km 20 – 90
Güdüm Küresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi Küresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi
Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi Kompozit Katı Kompozit Katı
Harp Başlığı Tipi Tahrip + Çelik Bilyeli Tahrip + Çelik Bilyeli
Harp Başlığı Ağırlığı 105 kg 190 kg
Tapa Tipi Çarpma ve Yaklaşmalı Çarpma ve Yaklaşmalı
Doğruluk (CEP) ≤ 10 m ≤ 10 m

Hedef Tipleri

  • Yüksek Doğrulukta Tespit Edilmiş Hedefler
  • Topçu ve Hava Savunma Sistemleri
  • Radar Mevzileri
  • Toplanma Bölgeleri
  • Lojistik Tesisler
  • Komuta, Kontrol ve Haberleşme Sistemleri
  • Yüksek Öncelikli Diğer Hedefler

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/roketsan-leopard-2a4-modernizasyonu-seri-uretim/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz
Başa dön tuşu