Roketsan’dan Endonezya’da KHAN ve Hava Savunma Sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, Indo Defence Fuarı esnasında Endonezya’ya KHAN Karadan Karaya Balistik Füze Sistemi ve  Hava Savunma Füze Sistemi için sözleşme imzalandı

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Indo Defence 2022 Savunma Sanayii Fuarı, bugün kapılarını açtı. Fuara en fazla firmayla katılan yabancı ülke olan Türkiye, Endonezyalı makamlarla önemli anlaşmalara imza attı.

STM Banner

Bu kapsamda Roketsan tarafından geliştirilen KHAN Karadan Karaya Balistik Füze Sistemi ve Hava Savunma Füze Sistemi için sözleşme imzalandı. Roketsan tarafından teklif ana yüklenici Excalibur firmasına teklif sunulurken, Endonezya makamlarına kredinin ise Çek Eximbank tarafından sağlanacağı bilgisi edinildi. Ana yüklenici Excalibur firması tarafından satış için Endonezya Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalandı.

Silah sistemleri ve mühimmat konularında ise Excalibur firması, Roketsan ile Eylül 2021’de alt yüklenicilik sözleşmesi imzaladı. Sözleşmenin 2022 yılı içerisinde yürürlüğe girmesi planlanıyor. Sözleşme ile Roketsan üretimi KHAN ve Hava Savunma Füze Sistemi, Çek Excalibur firmasının ana yüklenici olduğu proje kapsamında Endonezya Ordusu’na teslim edilecek.

(Söz konusu Hava Savunma Füze Sistemi sehven HİSAR olarak yazılmıştır. Sistem katmanlı hava savunma sistemi olarak sağlanmaktadır.)

KHAN Balistik Füze Sistemi

Roketsan üretimi BORA Taktik Balistik Füze Sistemi’nin ihracat versiyonu olan KHAN, 280 kilometre menzile sahptir.

Füze, Roketsan üretimi BORA Silah Sistemi’ne ait 8×8 Taktik Tekerlekli Araç ve Roketsan Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi üzerinden atılmaktadır. Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda entegrasyon için uygun arayüze sahip diğer Taktik Tekerlekli Araç platformlarından da fırlatılabilmektedir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu