Roketsan’dan hava savunma ve seyir füzesi açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, MİDLAS Milli Dikey Atım Lançer Sistemi ve füze projeleriyle ilgili DIMDEX 2024 Fuarı sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2024 Uluslarası Denizcilik Savunma Fuarı sırasında SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

İkinci tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye, DIMDEX Fuarı’na katılım açısından önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Katar’daki ilgi özellikle sadece Katar’ın kendi ihtiyaçlarına değil, bölgenin tamamına hitap ettiği için bizim için çok ciddi bir ihracat potansiyeli içeriyor. Bu taraftaki en öne çıkan ürünlerin; deniz platformlarına konuşlu hava savunma sistemleri, gemisavar sistemleri ve akıllı mühimmatlar olduğunu görüyoruz.

Şu ana kadar gördüğümüz ilgi, gerçekten çok iyi. Hem bölge ülkelerinden katılım hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden buraya katılım gayet güzel. Oldukça ciddi delegasyon ağırlama fırsatı bulduk. Bizim için ihracat potansiyeli açısından ciddi bir fırsat içeriyor diyebiliriz.

“SUNGUR ile ilgili çok çeşitli yerlerden talepler ulaşıyor”

SUNGUR, ihracat potansiyeli çok yüksek olan bir ürün. Dünyanın çok çeşitli yerlerinden SUNGUR ile ilgili biz talepler ulaşıyor. SUNGUR’u sadece bir MANPAD olarak değil de platformlara entegre edilebilen bir ürün olarak da pazarlamayı çok istiyoruz çünkü SUNGUR, özellikle konvoyların hava savunmasının sağlanması için gayet iyi bir çözüm oluşturuyor. Hem kara platformları için hem de deniz platformları için iyi bir ihtiyaç potansiyeline sahip. Bununla ilgili ihracat çalışmaları da son aşamaya geldi. Birçok ülkenin bu alandaki ihtiyacını karşılamaya gayret gösteriyoruz.

Bizim burada asıl sergilediğimiz ürünlerimiz, deniz platformlarına entegre ettiğimiz MİDLAS üzerinden atılan HİSAR ve SİPER ailesi. Bunların da bundan sonraki aşamalarda MİDLAS ürünüyle beraber Türk savunma sanayiinin ihracatının çok büyük bir kısmını oluşturacak ürünlerin arasına gireceğini tahmin ediyoruz. Bunun için özellikle Uzak Doğu’da, mevcut platformlara MİDLAS’ın entegrasyonuyla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bunların da en kısa zamanda sonuçlanıp, Roketsan’ın ihracatına katkı yapmasını hedefliyoruz.

MİDLAS

MİDLAS için çok yakında atış bekleniyor: Quad-Pack geliyor

MİDLAS esasında TCG İSTANBUL’a entegre edildikten sonra bizim deniz kuvvetlerimizin envanterine girmiş oldu. Çok yakın zamanda da HİSAR füzesinin atışını inşallah hep beraber takip edeceğiz. Başarılı bir şekilde atışını bekliyoruz, kısa zaman içerisinde bunu göreceğimizi söyleyebilirim.

MİDLAS sadece bizim platformlarımız için değil, bazı ülkelere koyulan yaptırımlardan dolayı uluslararası alanda da çok ciddi talep gören ve mevcut platformlara entegrasyon anlamında da kabiliyet arttırımı için çok ciddi fırsatlar oluşturan bir sistem. MİDLAS bizim için bundan sonraki aşamalarda hava savunma ve gemisavar sistemlerinin beraber atılacağı bir platform olacak.

İlk aşamada HİSAR ailesini tekli olarak atacağız ama ilerleyen aşamalarda HİSAR’ı Quad-Pack olarak tek modülün içerisinden atabileceğimiz teknolojiyi de geliştiriyoruz. Bunları peyderpey en başta deniz kuvvetlerimizin kullanımına sonra da uluslararası alandaki kullanıma sunmayı hedefliyoruz.

Roketsan-Murat-İkinci

ÇAKIR ihracata gün sayıyor

ÇAKIR Gemisavar Füzesi de burada çok ilgi gören ürünlerden bir tanesi. Özellikle gemi platformlarından atılan ÇAKIR, ciddi talep görüyoruz. Bununla birlikte mevcut platformlara entegrasyon ve yeni yapılacak ÇAKIR kabiliyetine sahip platformların da bizim tarafımızdan çok büyük bir fırsat olarak değerlendirileceğini düşünüyorum. Hem platform ihracatına katkı anlamında hem de akıllı mühimmat tarafındaki ihracata katkı anlamında bizim ÇAKIR Füzesi gerçekten çok büyük bir potansiyel içeriyor.

ÇAKIR aslında şu anda muadilleriyle karşılaştırıldığında çok daha yüksek bir teknolojiyi içeren bir füze. Hem SİHA’larımızın hem gemi platformlarımızın hem de kıyı savunma sistemlerimizin ayrılmaz parçalarından bir tanesi olacak diye değerlendiriyoruz. Yakın zamanda da ÇAKIR’ın milli motorla başarılı bir atışı da yapıldı. Bundan sonraki aşamalarda da önümüzde bir engel kalmadı. Hızlı bir şekilde seri üretim aşamasına geçip teslimatlara başlamayı hedefliyoruz.

LEVENT için ilk atış bu sene

LEVENT Hava Savunma Sistemi, Türk Donanması açısından ciddi bir önem içeriyor. Dünyada da yakın hava savunma sistemleri açısından ön plana çıkacak bir ürün olacağını değerlendiriyoruz. LEVENT birçok hibrit sensör ve arayıcı başlık açısından yeni teknolojileri beraberinde getiren çok kapsamlı bir proje. Bu projeyi çok kısa bir zaman içerisinde hayata geçirmeye özen gösteriyoruz.

Roketsan-LEVENT

İlk atışını da inşallah bu yıl içerisinde yapacağız. LEVENT’in kabiliyeti, özellikle hava savunma anlamında çok hızlı bir şekilde artacak. Çeşitli varyantlarla beraber başta bizim kendi deniz kuvvetlerimiz sonra da dünyadaki birçok deniz platformuna entegre edilecek bir ürün haline gelecek. İlk atışın ardından projenin hızlı bir şekilde tamamlandığını ve seri üretim aşamasına gelindiğini göreceğiz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu