Roketsan’dan Leopard 2A4’a yerli zırh

Roketsan-ATMACA-Banner

ROKETSAN Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile ROKETSAN’da icra edildi. Tören esnasında, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait modernize edilen Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı (AMT) görüntülendi.

ROKETSAN Balistik Koruma Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen Tepkisel Reaktif Zırh (ERA), Yüksek Balistik Mukavemete Sahip Kafes Zırh ve Boşluklu Modüler Add-on Zırh ile birlikte, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının pasif ve reaktif koruma seviyeleri artacak.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen modernizasyon projesi kapsamında Roketsan, Leopard 2A4 tankının etek tarafına Tepkisel Reaktif Zırh (ERA), kule ve şoför önü kısmına Boşluklu Modüler Add-on Zırh ve arka tarafına ise Yüksek Balistik Mukavemete Sahip Kafes Zırh entegrasyonu gerçekleştirdi. Modernizasyon sonucunda Leopard 2A4 tankının ağırlığı, 55 tondan 62 tona çıktı. Ancak icra edilen arazi testlerinde, istenilen performansın başarıyla sağladığı görüldü.

Ekim ayından itibaren Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ayda ikişer adet modernize edilmiş Leopard 2A4 tankı teslimatı gerçekleştirileceği ve ilk aşamada 40 adet tankın modernize edileceği öğrenildi.

Roketsan Zırh

SavunmaSanayiST.com’un “Bu zırh eklemeleri ile Leopard 2A4 tanklarının ATGM’lere (anti-tank güdümlü füze) karşı mukavemeti ne seviyeye yükseldi” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Roketsan personeli, “Şu anda Suriye ve Irak gibi operasyon bölgesinde bulunan bütün tehditlere karşı, ATGM ve RPG-7 tehditlerine karşı koruma sağlıyoruz. Bu kabiliyet, gerçek atışlı testlerle de denendi. Şu anda sistem, seri üretime hazır durumda.” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Haberde aktif koruma konusu geçmiyor. acaba bu kırk tankta ayrıca aktif koruma da olacak mı ? Akkor sistemimiz ne durumda? Bu tam gelişinceye kadar Trophy veya Zaslon/Pulat tedarik edilecek mi ? Ağırlığın yedi ton artması elbet az değil. Öte yandan istenen koruma sağlanmışsa kuzey Suriye
    düzlüklerinde çözülemez bir sorun olacağını sanmıyor,ummuyorum. Tankçının korunmasından önemli ne olabilir? Kafes,ERA filan elbet hayati ama aktif koruma da öyle. Umarım yakında buradaki aktüel durumu da yazarsınız yakında.

  2. Emrin olur mustafa abüü … !!!
    Sen yeter ki emret, her türlü bilgi bu sahifelerde zat-ı âlinize arz olunur … ;-))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu