STA’lar CİRİT, UMTAS ve L-UMTAS da atabilecek

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacına binaen geliştirilen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA), Roketsan tarafından geliştirilen uzun menzilli füzeleri de kullanabilecek.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 9 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmelerinde sona gelinmiş ve 27 Haziran 2016 tarihinde, Savunma Sanayii Başkanlığında düzenlen törenle Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalanmıştı.

184 adet paletli tipte KAPLAN-10 ve 76 adet tekerlekli tipte PARS 4×4 aracının tedarik edilmesi planlanan proje kapsamında ilk seri üretim teslimat, Mart 2020’de Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Proje kapsamında teslim edilen ilk 24 araç KORNET-E Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemi ile teçhiz edilmişken, geri kalan araçlar ise Roketsan üretimi Orta Menzilli Tanksavar (OMTAS) Füze Sistemi ile donatılıyor.

SavunmaSanayiST.com tarafından Roketsan’dan elde edinilen bilgiye göre; Silah Taşıyıcı Araçlar, istenildiği taktirde OMTAS Füzesine ek olarak Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS), Lazer Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi ve CİRİT Füzesi de kullanabilecek.

STA’lar; azami 2×2 adet OMTAS/UMTAS/UMTAS veya 2×4 adet CİRİT Füzesi ile donatılabilecek.

Füze İsmi: UMTAS L-UMTAS CİRİT OMTAS
Menzil: 8km 8km 8km 4km
Çap: 160mm 160mm 70mm 160mm
Harp Başlığı: ·ERA etkili Tandem ·ERA etkili Tandem

·Yüksek İnfilaklı

·Parçacık Etkili

·Çok Maksatlı

·Zırh Delici

·Personel

· Yangın Çıkarıcı

·Yüksek İnfilaklı

·ERA etkili Tandem

·Yüksek İnfilaklı

·Parçacık Etkili

Arayıcı Başlık: IIR Lazer Arayıcı Başlık Yarı Aktif Lazer IIR

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu