Roketsan’dan MAM-T’li Pantsir göndermesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından MAM-T mühimmatının tanıtımı için yayımlanan videoda, hedef rolündeki Pantsir Hava Savunma Füze/Top sistemi dikkat çekti.

Roketsan tarafından geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat MAM-T’nin ilk atışlı testi, bugün AKINCI Taaruuzi İnsansız Hava Aracı tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) platformlarından atıldığında 30+ kilometre menzile ulaşabilen ve güçlü bir harp başlığıyla teçhiz edilen MAM-T Mühimmatı, Roketsan üretimi mühimmatların oyun değiştirici kimliğini taşımaya devam edecek gibi gözüküyor.

STM Banner

MAM-T’nin tanıtımı için Roketsan tarafından paylaşılan videoda ise Pantsir ayrıntısı dikkat çekti. Videoda AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’ndan atılan MAM-T mühimmatının, Rus yapımı Pantsir Hava Savunma Füze / Top Sistemi’ni imha ettiği görüldü. Hatırlanacağı üzere Rusya Federasyonu merkezli bir savunma şirketi; geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir videoda, Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB2 SİHA’yı hedef rolünde göstermişti. Rus şirkete en iyi cevap, Roketsan tarafından verilmiş oldu.

Bahsi Geçen Video:

Roketsan’ın MAM-T’nin tanıtımı amacıyla paylaştığı videoda Pantsir’i hedef olarak göstermesi, aslında sadece bir animasyondan ibaret değil. Zira Roketsan tarafından geliştirilen ve ‘Türkiye’nin İlk SİHA Mühimmatı’ olan MAM-L, şu ana kadar Suriye, Libya ve Karabağ’da birçok Rus yapımı hava savunma sisteminin imha edilmesine sebep oldu.

Libya Pantsir
Libya’da imha edilmiş bir Pantsir Sistemi

MAM-L, muharebe sahasında en çok da Pantsir’e nüfuz etti. Sadece Libya ve Suriye’de MAM-L atışı ile imha edilen Pantsir Hava Savunma Sistemi adedinin, 20’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

MAM-T Mühimmatı’nın Özellikleri

Küresel konumlama ve ataletsel navigasyon sistemleri (KKS/ANS) ile desteklenebilecek ara safha güdüm yeteneklerinin yanında, Blok-1 konfigürasyonunda hareketli ve sabit hedeflere karşı yüksek hassasiyet sağlayan mühimmat, yarı aktif lazer arayıcı başlığa da sahip.

Farklı platformlara uyumlu geliştirilen ailenin yeni üyesi MAM- T; İHA’larda 30+ kilometre, hafif taarruz uçaklarında 60 kilometre ve savaş uçaklarında 80 km’den uzun menzil kabiliyeti ile ailenin oyun değiştirici kimliğini taşımaya devam edecek gibi gözüküyor.

Şu ana kadar 8+ kilometre menzilli MAM-L veyahut MAM-C mühimmatlarını kullanan Türk SİHA’larının bütün Dünya tarafından kabul gören muharebe sahasındaki oyun değiştirici etkisi, MAM-T mühimmatı ile çok daha yüksek seviyelere ulaşacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI ilk atışını yeni mühimmat MAM-T ile gerçekleştirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu