Roketsan’dan yeni tank avcısı KMC-U

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen KMC-U Silah Sistemi, ilk kez IDEF’23 kapsamında görücüye çıktı. KMC-U, birçok farklı füzeyi atma kabiliyetine sahip.

Roketsan’ın hem lazer ve Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) güdümlü füzeleri atabilen KMC-U Silah Sistemi ilk kez Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’23’te görücüye çıktı. 2022 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde olan KMC-U’nun burada gösterdiği başarı ile seri üretim çalışmalarına hız verildi. Sistemin dost ve müttefik ülkelere ihracatı için de çalışmalar devam ediyor.

STM Banner

Roketsan’ın hassas güdümlü füzeler sınıfında geliştirdiği CİRİT Lazer Güdümlü Füze, UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi ve L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi’ni atabilen KMC-U üzerinde bulunan 7.62mm Makineli Tüfekle de yakın korumasını sağlayabiliyor.

Sistem hem lazer hem de IIR güdümlü 3 farklı tipteki füzeyi atabilme yeteneğine sahip dünyadaki tek silah sistemi olmasıyla rakiplerini geride bırakıyor.

KMC-U

KMC-U; yüksek atış gücü, hassas vuruş kabiliyeti ile hem Ana Muharebe Tankları, Hafif Zırhlı Araçlar gibi zırhlı hem de personel gibi zırhsız fırsat hedeflerine karşı kullanılabiliyor.

Farklı hava ve ortam koşullarına uyumlu ve gece gündüz keşif/gözetleme kabiliyetine sahip olan KMC-U hem durarak hem hareket halinde atış yapılabilmesi gibi özellikleriyle kullanıcının birçok harp sahasında etkin kullanımına imkân tanıyor.

KMC-U’nun temelleri 2014 yılında atıldı

Temelleri 2014 yılında Roketsan öz kaynakları ile atılan KMC-U Silah Sistemi, sunduğu hassas vuruş kabiliyeti, çevikliği ve operasyonel yetenekleri ile çok kısa sürede son kullanıcının dikkatini çekti ve 2016 yılında 3 adet olarak başlayan deneme üretimi ve teslimi sonrasında yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. KMC-U’nun gösterdiği başarı TSK’nın takdirini kazanırken 15 Ağustos 2022’de KMC-U Silah Sistemi’nin seri üretimi için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile seri üretim sözleşmesi imzalandı.

TSK ile koordineli şekilde geliştirme ve millileştirme faaliyetleri sürdürülen sistemde bugüne kadar hem sistemsel hem de çevresel şartların güncellenmesi gibi birçok yenilik geliştirildi. Önümüzdeki süreçte ise sisteme farklı füze entegrasyonlarının yapılması ve ilk ihracatının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Roketsan’ın Yeni Pençeleri: UMTAS-GM-Blok 1 ve Blok 2


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu