Roketsan’dan MAM Ailesine Yeni Üyeler

Roketsan-ATMACA-Banner

ROKETSAN’ın Mini Akıllı Mühimmat (MAM) ürün ailesi artık Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) başlık ile hedefine yöneliyor. MAM-L IIR ve MAM-T IIR ilk kez IDEF’23’te sergilenecek.

Roketsan, Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile başarısını ve etkililiğini sahalarda tüm dünyaya kanıtladığı MAM ürün ailesini yeni özellikler ile geliştirmeye devam ediyor.

STM Banner

Türkiye, günümüze kadar özellikle TUSAŞ ve BAYKAR firmaları ile yaklaşık 40 farklı ülkeye S/İHA ihraç ettiği ve ROKETSAN’ın da bu ihracatların yanında aynı ülkelere çeşitli miktarlarda MAM füzesi ihraç ettiği biliniyor. Bu durum göz önüne alındığında, geliştirilmiş MAM ailesi için ihracat kapısı son derece açık.

MAM-L ve MAM-T artık operasyonel SİHA konseptine uygun olarak görev yapabilecek IIR başlık ve RF veribağı ile artırılmış menzilleri sayesinde kritik hedeflere yönelik düşük maliyetli bir çözüm sunacak.

Entegre edilen 2 yönlü RF Veribağı ile “man-in-the-loop” çalışma prensibine sahip olan MAM-L ve MAM-T, operatör tarafından uçuş boyunca mühimmat arayıcı görüntüsü üzerinden yönetilebilecek. İki ürün de yeni özellikleri ile atış öncesi/sonrası kilitleme, uçuş esnasında havada hedef güncelleme, hedef/çevresel koşullara göre mühimmat yörüngesi seçebilme, bulut, yağmur vs. gibi tüm çevre koşullarına rağmen aktif kullanılabilme gibi rakiplerinden daha üstün yeteneklere sahip olacak.

Roketsan MAM-T Mühimmatı
MAM-T

MAM-L lazer işaretleyici başlığı ile 15 kilometre menzile ulaşırken IIR başlık ile 25+ kilometre menzile; MAM-T ise SİHA’lar 30+ kilometre menzile ulaşırken yeni başlığı ile 50+ kilometre menzile kadar etkili vuruş yapabilecek. Ayrıca MAM-T’nin menzili daha hızlı hava araçları ile kullanılmaya yönelik olarak açılır kanat eklentisi sayesinde daha da artırılabilecek. Öte yandan MAM-T IIR mühimmatının yeteneklerinin daha da çeşitlendirilmesi kapsamında 2024 yılı içerisinde DUAL SEEKER (IIR+TV özellikli Arayıcı Başlık) ile ilk uçuşlu testlerin başlatılması hedefleniyor.

Mevcut MAM altyapısı ile hızlı şekilde SİHA entegrasyonları devam eden MAM-L IIR’ ve MAM-T IIR’nin 2024’te envantere girmesi hedefleniyor.

MAM-L IIR’ın Teknik Özellikleri

Uzunluk0.95 m
Çap160 mm
Ağırlık23 kg
Maks. Menzil25+ km
Maks. Uçuş Süresi250 sn
Harp BaşlıklarıÇok Maksatlı Başlık (Anti-Tank ve Parçacık Etkili)

Termobarik

GüdümKızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) Başlık

Taktik RF Data Link

Ataletsel Ölçüm Birimi

Bayraktar TB2 SİHA/Kırgızistan/ROKETSAN MAM-L

MAM-T IIR’ın Teknik Özellikleri

Uzunluk1.4 m
Çap230 mm
Ağırlık100 kg
Maks. Menzil50+ km
Maks. Uçuş Süresi500 sn
Harp BaşlıklarıParçacık Etkili – YİPE

Termobarik

GüdümKızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) Başlık

Taktik RF Data Link

Ataletsel Ölçüm Birimi

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’ın Yeni Pençeleri: UMTAS-GM-Blok 1 ve Blok 2


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu