ROKN Jang Bogo denizaltılarını modernize edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Kore Cumhuriyeti Donanması (ROKN), envanterinde bulunan 3 adet Jang Bogo sınıfı dizel-elektrikli tahrikli denizaltının modernizasyonu için Güney Koreli gemi yapım şirketi Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ile anlaşma imzaladı.

Güney Kore Milli Savunma Bakanlığı (MND) tarafından imzalanan sözleşmenin değerinin 165 milyar Güney Kore Wonu (151 milyon ABD Doları) olduğu, Kore Savunma Edinim Programı İdaresi (DAPA) tarafından 11 Aralık 2020’de açıklandı.

STM Banner

Bu sınıfa ait olan üç diğer denizaltı; ROKS Lee Eok Gi (SS-071), ROKS Na Dae Yong (SS-069) ve ROKS Choi Moo Sun (SS-063) 179 milyar KRW (US$ 164 milyon) değerindeki bir anlaşma ile modernizasyon çalışmaları önceden yapılmıştı.

Güner Kore Donanması, bu sınıfta toplam 9 adet denizaltıya sahip.

Önceki modernizasyon programı kapsamında, güncelliğini yitirmiş olan ATLAS ISUS-83 Savaş Yönetim Sistemi (Combat Management System-CMS) yerini Güney Koreli Hanwha Systems tarafından yerli olarak üretilen yeni Savaş Yönetim Sistemi’ne bırakmış ve Çekili Sonar ile donatılmıştı.

Bu modernizasyon ile Jang Bogo sınıfı denizaltılar, dünyada Çekili Sonar ile donatılmış ilk Tip 209 denizaltıları olma unvanına sahip olmuştu. Ayrıca denizaltıların, Denizaltı Savunma Harbi (ASW) ve sığ su operasyonlarında yeteneklerinin arttırılması sağlandı.

İkinci grup denizaltıların da benzer çalışmalar ve iyileştirmelerden geçeceği öngörülüyor.

Güney Kore Donanması ile Endonezya Donanması için tasarlanan ve Alman gemi şirketi Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW) tarafından üretilen Jang Bogo sınıfı denizaltılar, dizel-elektrikli tahrikli Tip 209/1200 denizaltı ailesinin bir çeşididir.

55.9 metre uzunluğunda ve 6.2 metre genişliğinde olan denizaltılar, sekiz adet 533 mm (21 inç)’lik torpido tüpü ile donatılmıştır.

Asia Pacific Defense Journal


Elif Funda Altun / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu