Romanya ve Raytheon’dan NSM Füzesi Anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli savunma şirketi Raytheon Technologies, Romanya hükümeti ile Naval Strike Missile (NSM) tabanlı Kıyı Savunma Sistemleri’nin (CDS) tedariki için bir sözleşme imzaladığını açıkladı. 

ABD ile ilk kez yabancı askeri satış (FMS) aracılığıyla anlaşma imzalayan Romanya hükümeti, Naval Strike Missile tabanlı bir Kıyı Savunma Sistemi’ne sahip olacak. Sözleşmeye mobil füze fırlatma araçları; komuta, kontrol, iletişim ve taşıma ve yükleme / boşaltma platformları; sensörler; lojistik destek ve test ekipmanları da dahil. Şirket, sözleşme değerini ise açıklamadı.

STM Banner

Romanya Hükümeti geçtiğimiz aylarda, ABD’den; iki adet Kıyı Savunma Sistemi, on adet Link-16 Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemi, iki adet Kıyı Savunma Sistemi Atış Kontrol Merkezi, dört adet Mobil Füze Fırlatma Aracı, Taşıma-Yükleme Araçları, NSM Füzeleri, Eğitim Füzesi, Yedek Parça, Eğitim Dokümanı ve bir dizi ek lojistik destek hizmeti talep etmiş ve söz konusu talep, 300 milyon ABD Doları tahmini bedelle onaylanmıştı.

Naval Strike Missile (NSM)

Raytheon Missiles & Defense tarafından Norveçli Kongsberg şirketiyle ortaklaşa geliştirilen NSM Füzesi, oldukça alçak irtifalarda uçarak 180 kilometreden daha uzak mesafelerde bulunan hedefleri vurabilmekte. Norveç merkezli Konberg şirketi tarafından geliştirilen NSM Füzesi; 0.7-0.9 Mach hıza, 407 kilogram ağırlığa, 3.96 metre uzunluğa, yaklaşık 200 kilometre azami menzile ve deniz ile kara hedeflerini vurma kapasitesine sahiptir

Gelişmiş bir arayıcı başlığa ve yüksek manevra kabiliyetine sahip NSM Füzesi; hedef tanıma teknolojisi ile ikincil hasar riskini azaltırken, tespiti de oldukça zordur. GPS olmayan ortamlar için tasarlanan füze, elektronik harbe karşı dayanıklıdır.

NSM, çok çeşitli platformlara entegre edilebilir. Romanya’nın NSM’si kara tabanlı araçlardan fırlatılarak ülkenin kıyı savunmasını sağlayacak.

NSM Füzesi’nin Türk muadili diyebileceğimiz SOM-J Füzesi ise 275+ kilometre menzili ile dikkat çekmekte.

ÖNRİLEN İÇERİK: Roketsan’dan SOM-J’nin menziline güncelleme


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu