Hırvatistan Dassault Rafale tedarik edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Hırvat hükümeti, 12 adet ikinci el Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edecek. Hırvat Hava Kuvvetleri için tedarik edilecek Rafale uçakları, F3R konfigürasyonunda olacak.

Jutarnji tarafından edinilen bilgiye göre; Hırvat hükümeti, Hırvat Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının giderilmesi amacıyla Fransa’nın teklifini seçti. Bu kapsamda Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri envanterinde bulunan 12 adet Dassault Rafale F3R savaş uçağı, modernize edilerek Hırvatistan’a teslim edilecek. Teslim edilecek uçakların en yaşlı olanı, 10 yaşında.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; söz konusu sözleşme bu yıl içerisinde imzalanırsa Fransa ilk 6 adet uçağı 2024 yılında, kalan 6 adet uçağı ise 2025 yılında teslim edilecek. Hırvatistan; 12 adet ikinci el Rafale savaş uçağı, eğitim faaliyetleri ve mühimmatlar için yaklaşık 1 milyar Avro değerinde ödeme gerçekleştirecek.

Yunanistan’ın Rafale Alımı

Dassault Rafale, Yunanistan Rafale Anlaşması

Hatırlanacağı üzere Fransa, benzer bir satışı geçtiğimiz sene Yunanistan’a gerçekleştirmişti. Yunanistan, 12 adedi ikinci el olmak üzere toplam 18 adet Rafale tedarik edecek.Yunanistan’ın teslim alacağı 12 uçak, ikinci el olarak Fransız Hava Kuvvetlerinden temin edilecek. Uçakların 6’sının 2021’de Yunanistan’a gelmesi beklenirken, geri kalanların ise 2022’de aşamalı bir şekilde Yunanistan’a teslim edilmesi bekleniyor.

İlk 2 Rafale’in, Yunanistan/ Tanagra Hava Üssü’ne sevk edilmesiyle beraber Yunan pilotların uçaklarla olan eğitimi başlamış olacak. Haziran veya Temmuz 2021’den itibaren her ay bir adet Rafale’nin Yunanistan’a teslim edileceği tahmin ediliyor.

Uçaklar, METEOR ve SCALP-EG gibi gelişmiş füze sistemlerini de kullanma yeteneğine sahip olacak.  Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek hava-yer ve hava-hava mühimmatlarına ayrıldı.

Macaristan ve Yunanistan’a ilave olarak; Mısır, Katar ve Hindistan da Rafale tedarik ülkeler arasında bulunuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN’dan 35.5 milyon dolarlık aviyonik ihracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu