Romanya’dan MQ-9 Reaper İHA için yer tesisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya, MQ-9 Reaper Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı (İHA) için Câmpia Turzii’deki hava üssünde yer tesis ettiğini açıkladı.

ABD Hava Kuvvetleri (USAF)’ne ait MQ-9 Reaper tipi MALE İnsansız Hava Araçları, Mayıs 2018’den beri Romanya merkezli olarak bölgede gözetleme, keşif ve istihbarat (ISR) faaliyetleri icra etmekteydi. Polonya’daki Miroslawiec Hava Üssünde bulunan bütün İHA’ları 2019 yılı içerisinde geçici olarak Romanya’ya kaydıran USAF, bir süredir Câmpia Turzii’deki (Romanya) 71. Hava Üssü merkezli olarak bölgedeki faaliyetlerine devam etmekte.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Romanya, Câmpia Turzii’de MQ-9 Reaper İHA’lar için kalıcı olarak yer tesis etti. MQ-9’ların, ABD ve NATO operasyonlarını desteklemek için Câmpia Turzii’den istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri yürütmesi bekleniyor. Romanya’daki filo tamamen operasyonel hale gelene kadar İHA’lar, farklı bir birlik tarafından komuta edilecek. Reaper birimi, Aviano Hava Üssündeki (İtalya) 31. Savaşçı Kanadı’na bağlı.

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir. 7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu