Romanya’ya ikinci el F-16 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Portekiz hükümeti tarafından Romanya’ya satılan beş F-16 Fighting Falcon savaş uçağının iki adetlik ilk kafilesi, geçtiğimiz gün Romanya Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Portekiz Hükümeti Bakanlar Kurulu geçtiğimiz yıl, Portekiz Hava Kuvvetleri’ne (PAF), Romanya’ya 130 milyon Avro bedel ile beş adet F-16 savaş uçağı satışı konusunda yetki vermişti. Buna müteakiben 27 Ocak 2020 tarihinde, beş adet F-16 savaş uçağının satışını kapsayan anlaşma iki ülkenin savunma bakanları tarafından resmen imzalanmıştı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Portekiz tarafından Romanya’ya satılan beş adet F-16A MLU savaş uçağının iki adetlik ilk kafilesi, geçtiğimiz gün Romanya Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Uçaklar teslim edilmeden önce motorlarının genel revizyonunu ve modernizasyon faaliyetleri gerçekleştirildi. Ayrıca anlaşma kapsamında, Romanya’da bir bakım merkezi kurulacak.

Portekiz tarafından daha önce de Romanya’ya 12 adet F-16 uçağı satılmıştı. Söz konusu satış kapsamında, Romanya Hava Kuvvetleri bağlısı 84 kişilik pilot ve bakım ekibi personeli, Romanya’da 2014-2018 yılları arasında eğitim görmüşlerdi. Bu satış ile birlikte Romanya Hava Kuvvetleri, toplamda 17 adet F-16 Fighting Falcon savaş uçağına sahip olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu