YAVUZ Sondaj Gemisi için NAVTEX ilanı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’de faaliyetlerini sürdüren YAVUZ Sondaj Gemisi için Antalya istasyonu üzerinden yeni bir NAVTEX Duyurusu yayınladı.

Edinilen bilgiye göre YAVUZ Sondaj Gemisi; söz konusu NAVTEX ile halihazırda faaliyetlerini sürdürmekte olduğu Kıbrıs’ın güneybatı bölgesinde, 20 Eylül 2020 tarihine kadar çalışmalarını devam ettirebilecek. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ait YAVUZ Sondaj Gemisi’ne, Doğu Akdeniz’de icra ettiği faaliyetler esnasında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait savaş gemileri de eşlik ediyor.

STM Banner

Halihazırda Kıbrıs’ın çeşitli bölgelerinde, Türkiye’ye ait çeşitli sismik araştırma ve sondaj gemileri faaliyetlerini sürdürüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Uluslararası deniz hukuku normal bir hukukçunun bile pek bilemeyeceği bir konu elbet. Nasıl ki bir kalp ameliyatı cerrahı ,göz ameliyatına girmezse. Bu konu çoğu bakımdan üzerinde tam uyuşulmuş bir konu değil. En önemli soru : adaların da kıta sahanlığı olduğu kabul görmüş müdür ? Hayır mı ?
    Peki, Kıbrıs adasının kıta sahanlığı nasıl olabilir ? Rum kesimi AB üyesi bile olsa bu gerçek değişir mi?
    Öte yandan adaların 12 mil milli karasuları olduğu GENELDE kabul görür. Yunanlıların Ege, bizim Gökdeniz’de durum açık değildir. Burası elyevm 6 mildir. 12mile çıkarsa İstanbul’dan İzmir’e gidemeyiz onların sularından geçmeden. Bu adil midir, bu hak mıdır ? Devletimiz bunu tanımayacağını, bir savaş nedeni ( casus belli) sayacağını yıllar önce bildirdi.Meis’e kıta sahanlığı olamaz. 6 mil sınırının bir karış ötesini delmeliyiz.İster petrol çıksın, ister tarçınlı boza. Dik durup diklenmemeyi burada göstereceğiz.El mi yaman, bey mi yaman ? Göstereceğiz!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu