Rostec’ten yabancı bir ülkeye sualtı silahı teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’nun silah üretimi ve ihracatından sorumlu devlet iştiraki Rostec, yabancı bir ülkeye sualtı silahlarının teslimatının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; Rostec bünyesinde bulunan Rosoboronexport, yabancı bir müttefike 4.5mm SPP-1M Sualtı Tabancaları ve 5.66mm APS Sualtı Tüfeklerinin teslimatını tamamladı. Silahlar, özel kuvvetler ve dalgıçlar tarafından kullanılması için TSNIITOCHMASH tasarım bürosu tarafından geliştirildi.

STM Banner

SPP-1M tabanca, sualtında ateşlendiğinde 17 metreye kadar veya satıhtan ateşlendiğinde 20 metreye kadar sualtındaki hedefleri vurabilmektedir. Buna karşılık, 5.66mm APS saldırı tüfeği, hedefleri sualtında ateşlendiğinde 30 metreye kadar ve satıhta ateşlendiğinde ise 100 metreyeye kadar bir menzilde vuruyor.

Konuyla ilgili olarak şirketten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Su, havaya kıyasla daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir, bu nedenle su ortamında geleneksel ateşli silahları kullanmak imkansızdır. Bu nedenle askeri yüzücüler ve tüplü dalgıçlar, özel silahlarla donanmıştır.

Müşteriye silahlarla birlikte ilk parti mühimmat da verildi. Silahlar, 4.5 mm kalibre ve 120 mm uzunluğunda çelik dartları ateşler. Mühimmatın sivri uçlu konik bir başı vardır ve özel uçludur. Bu tasarım, su direncini yüksek hızlarda hareket ettirdiğinde merminin önünde bir hava boşluğu oluşturarak su direncini azaltır ve kartuşu stabilize eder.”

ÖNERİLEN İÇERİK: ULAQ DSH Adalar Denizi’nde Neleri Değiştirecek?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu