Türkiye – İran Sınırı Retinar PTR ile gözetleniyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı, Türkiye – İran sınır hattında görev yapan Hudut Kartalları’nın gözü niteliğinde.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde konuşlu bulunan 5’inci Hudut Alayı 3’üncü Hudut Taburu 13’üncü Hudut Bölük Komutanlığı’na bağlı Şehit Piyade Er Bayram Şenol Hudut Takım Karakolu’nda görev yapan askerler, son teknoloji ekipmanlar ile vatan nöbetini icra ediyorlar.

STM Banner

Türkiye-İran sınırında fiziki güvenliğin en büyük destekçisi, modüler beton duvar. 3 metre yüksekliğinde, 30 santimetre kalınlığındaki bloklardan oluşan beton duvar, sınırı geçmeye çalışanların önündeki en büyük engel. Sınır hattı boyunca uzanan duvara rağmen hudut kartalları, buralarda da sürekli devriye görevi yapıyor.

Fiziki güvenlik unsurlarına ilaveten Hudut Kartalları, yerli teknolojiyi de aktif bir şekilde kullanıyorlar. Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ve her türlü hava koşulunda gece/gündüz insan tespiti gerçekleştiren Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı, özellikle kötü hava şartlarında Hudut Takım Karakolu’nda görev yapan askerlerin gözü niteliğinde. Radar tarafından tespit edilen kaçak göçmenler, Hudut Kartalları tarafından kısa bir süre içerisinde yakalanıyorlar.

Ayrıca Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı Sistemi’ne, ASELSAN üretimi ŞAHİNGÖZÜ Elektro-Optik Sensör Sistemi’nin de entegrasyonu gerçekleştirildi. Retinar PTR Radarı tarafından tespit edilen hedefler, ŞAHİNGÖZÜ ile de teşhis edilebiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ile dost ülke orduları tarafından aktif olarak kullanılan Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı; yürüyen insanı 4 km, küçük aracı 8 km ve büyük aracı ise 10 km mesafeden tespit edip, iki ve üç boyutlu haritalar üzerinden kullanıcısının ekranına yansıtabiliyor.

Ayrıca radar, mikro-Doppler spektrogram analizi ile hedefin doppler imzasını çıkartma ve araç, insan ya da hayvan olduğuna dair teşhis bilgisi sunabiliyor. Operasyondaki askerlerin kişisel yükünü de hesaba katarak geliştirilen radar sistemi, düşük ağırlığı sayesinde 2 personel tarafından sırt çantalarında taşınabiliyor.

Retinar PTR’nin Türkiye – Irak hudut hattında da aktif olarak kullanıldığı, daha önce basına yansımıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ULAQ DSH Adalar Denizi’nde Neleri Değiştirecek?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu