Rus denizaltı filosuna taze kan

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen Proje-995A sınıfı denizaltılardan Dmitry Donskoi ve Knyaz Potyomkin’in kaynak töreni, kısa süre içerisinde gerçekleştirilecek.

Cuma günü TASS’a demeç veren Rus savunma sanayiinden bir kaynak, Rusya’nın kuzeybatısındaki Sevmash Tersanesi’nin bu yılın Mayıs ayı içerisinde Proje 955A (Borei-A) sınıfı balistik füze taşıyan nükleer denizaltılardan olan Dmitry Donskoi ve Knyaz Potyomkin’in ilk kaynaklarının atılacağını belirtti.

STM Banner

Kaynak, “Stratejik denizaltılar olan yeni Dmitry Donskoi ve Knyaz Potyomkin, 9 Mayıs 2021 Zafer Günü’ne kadar Sevmash’ta yer edinecek.” açıklamasında bulundu.

Söz konusu denizaltıların inşasıyla ilgili sözleşme 2020’de imzalandı. Denizaltıların 2026 ve 2027’de Rus Donanması’na teslim edilmesi planlanıyor. Her denizaltı 16 adet Bulava kıtalararası balistik füze (ICBM) taşıyabilecek.

denizaltı
Nükleer Balistik Füze Ateşleyen Bir Denizaltı

Uzun zamandır dünyanın en büyük denizaltısı olarak adlandırılan 941 Akula sınıfı nükleer enerjili denizaltı Dmitry Donskoi, Rus Donanması’nda hala faaliyette. Bu denizaltı Bulava ICBM’leri test etmek için kullanıldı.

Rus Donanması şu anda dört adet Project 955/Project 955A tipi stratejik füze taşıyan denizaltı işletmektedir. İkinci Project 955A denizaltısı Knyaz Oleg’in bu yıl Donanma’ya teslim edilmesi planlanıyor. Bu Projenin üç denizaltısı daha Sevmash Tersanesi’nde (Rusya’nın Birleşik Gemi İnşa Şirketi’nin bir parçası) inşa ediliyor.

Türk Denizaltısı Milli Torpido AKYA ateşledi


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu