Rus Dışişleri’nden Türkiye için ikinci filo S-400 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik ikinci filo S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedarikiyle ilgili olarak bir açıklamada bulundu.

Sputnik’e konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Dördüncü Avrupa Dairesi Direktörü Yuriy Pilipson, Ankara’nın yeni bir parti S-400 savunma sistemi satın alması olasılığıyla ilgili, Moskova’nın Türkiye ile askeri-teknik alanda mevcut iş birliğinin geliştirilmesi önünde ciddi bir engel görmediğini söyledi. Pilipson, ayrıca Türkiye ile uçuşların başlatılması konusunda açıklamada bulundu.

STM Banner

Türkiye, Rusya’dan ek bir parti S-400 satın alma konusunu görüştü mü? Şeklindeki soruyu yanıtlayan Pilipson, “Hiç abartısız, Rusya ile Türkiye arasındaki iş birliğinin, uluslararası ve ikili gündemdeki tüm meseleler konusunda yoğun bir şekilde geliştiğini, bir dizi alanda da aslında stratejik partnerlik seviyesine ulaştığını söyleyebilirim. Türkiye’nin yeni bir parti S-400 ‘Triumf’ füze savunma sistemi satın alması olasılığına gelince, Türk tarafı ile yüksek teknolojili askeri-teknik iş birliği alanında mevcut olan olumlu deneyimlerin geliştirilmesi yönünde önemli bir engel görmüyoruz.” dedi.

s-400 son durum, s-400 son dakika, s-400 entegrasyon, s-400 kuruldu mu, s-400 ne zaman aktif hale gelecek

S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi Programı

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren komponentlerin teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Sistem, Temmuz 2020 itibariyle yani tedarikinin ardından 12 ay geçmesine rağmen operasyonel kullanıma alınmadı. Nisan 2020’de operasyonel hale gelmesi gereken sistemdeki gecikmelerin, Kovid-19 salgınından kaynaklandığı açıklandı.

Türkiye, 1.2 milyar ABD Doları değerindeki ikinci S-400 filosunun teslimatını ise henüz vermedi. Rusya Federasyonu, ikinci filo ile birlikte Türkiye’nin birtakım teknolojik kazanımlar elde edeceğini açıklamıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. İkinci partiyi alabilmek kolay olmayacak elbet. Adam ” Türkiye ekonomisini mahvederim” demişti. Yapar mı yapar. Buna hazır mıyız ? Aslında biz yüzlerce yıldır kendi ekonomimizi ne de güzel mahvedegeldik. Onlara ihtiyacımız yok bu konuda. Onlar varlığa, bizler yokluğa alışığız. Bütün sorun politik iradede. Karar verilince bunun arkasında durabilecek miyiz? Yoksa yelkenler mayna mı olacak?

  2. Mustafa önümüz kurban, sana iki tane koyun göndereyim bakalım güdebilecek misin? Hiçbir şey bilmeden karnından konuşan Şom ağızlıları füzeye bindirip Mars’a göndermek lazım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu