Rus Ordusu ASELSAN Telsizini Ele Geçirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Ordusu, Ukrayna Ordusu’nun kullanımında bulunan ASELSAN üretimi telsizleri ele geçirdi. Peki bu, herhangi bir zafiyete yol açabilir mi?

Ukrayna ile Rusya arasında Şubat 2022’de başlayan savaş, şiddetli bir şekilde devam ediyor. Savaş esnasında her iki taraftan da yoğun piyade ve teçhizat kaybı yaşanıyor. Savunma pozisyonunda bulunan ve Javelin, Panzerfaust 3, Stugna-P, NLAW ile Spike gibi gelişmiş tanksavar silahlarına sahip Ukrayna Ordusu, Rus zırhlı birliklerine çok ciddi kayıplar yaşatıyor.

STM Banner

Bunun yanında ise Rus Ordusu, şu ana kadar pek çok Ukrayna BTR-3 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı’nı etkisiz hale getirdi. Etkisiz araçlardan bazılarında ise ASELSAN üretimi muhabere çözümleri bulunuyordu. Rus askerlerinin BTR-3’lerde bulunan ASELSAN telsizleriyle ilgili sosyal medyada bazı görüntüler paylaşmasının ardından, bu durumun herhangi bir istihbarat zafiyetine neden olup olmayacağı merak konusu oldu.

SavunmaSanayiST olarak çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre; ASELSAN üretimi telsizler, çok gelişmiş bir kripto sistemine sahip. Ayrıca bu tür muhabere sistemlerinin, düşman unsurların eline geçebileceği öngörüldüğü için kripto haricinde de birtakım önlemler mevcut.

6680 İç Konuşma Sistemi Ürünleri

Yine ele geçirilen bir muhabere sistemi sayesinde düşman unsurların telsiz ağına sızmasının engellemesi amacıyla bahsi geçen telsiz yasaklanıyor ve ona ait bütün veriler siliniyor. Yani ele geçirilen telsiz çalışır vaziyette olsa dahi bir bakıma yakılıyor ve işlevsiz hale getiriliyor.

Bu sebepten ötürü çeşitli güçler tarafından ele geçirilen ASELSAN üretimi muharebe sistemleri, Türk Silahlı Kuvvetleri veyahut diğer kullanıcılar için herhangi bir risk teşkil etmiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: En Modern Rus Tanklarından T-90M İmha Edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu