En Modern Rus Tanklarından T-90M İmha Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Ordusu’nun en modern ana muharebe tanklarından T-90M, Ukrayna Ordusu tarafından imha edildi. Böylelikle Rus Ordusu, ilk T-90M kaybını vermiş oldu.

Rusya’nın ünlü tankı T-90’ın kullanımdaki en modern versiyonu T-90M, ilk kez 2017 yılında kamuoyuna tanıtıldı ve Rus Ordusu’nun kullanımına sunuldu. Şu ana kadar 60 ila 70 adet arasında üretildiği bilinen T-90M serisi, ilk kaybını Ukrayna’da yaşadı.

STM Banner

Ukrayna ve Rus Orduları arasında oldukça sert çatışmaların yaşandığı Harkov’da, objektiflere imha edilmiş bir T-90M takıldı. Şu ana kadar Ukrayna’daki savaşta; Su-25, Su-34, Su-35, Ka-52, Mi-35 ve Orion gibi birçok hava aracını kaybeden Rus Ordusu, en modern ana muharebe tanklarından birisi olan T-90M’i de imha edilen araçlar listesine ekledi.

T-90’ın oldukça kapsamlı bir modernizasyonu ile ortaya çıkan T-90M; Relikt Reaktif Zırh (ERA), Kafes Zırh, Otomatik Yangın Söndürme Sistemi, Spall Astar, Soft-Kill Karşı Tedbir Sistemi, daha yüksek isabet oranına sahip 2A46M-4 125mm Tank Topu ve Kalina Atış Kontrol Sistemi ile teçhiz edilmiştir.

T-90M’nin Ukrayna’da imha edilmiş olması, Rusya’nın böylesine bir savaşta dahi Arena Aktif Korum Sistemi (AKS)’ni kullanmadığına işaret ediyor. T-90M, normalde Arena-M AKS ile teçhiz edilebiliyor.

Ukrayna tarafının T-90M’yi hangi tanksavar ile vurduğu şu an için bilinmiyor. Ancak tankın aldığı hasar düşünüldüğünde; Panzerfaust 3, Stugna-P ve NLAW öne çıkıyor. T-90M, bir ihtimalle Direct-Attack modundaki bir Javelin ile de vurulmuş olabilir.

Şunu da okuyabilirsiniz: En Modern Rus Savaş Uçaklarından Su-35 Ukrayna’da Düşürüldü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu