Rus R-77-1 Hava Hava Füzesi için büyük sözleşme

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Rus Izvestiya gazetesi, Rusya Savunma Bakanlığı ile JSC Taktik Füze Şirketi arasında aktif radar güdümlü R-77-1 füzeleri için 65 milyar ruble (860 milyon ABD Doları) değerinde sözleşme imzalandığını belirtti.

Edinilen bilgiye göre; bu sipariş ile Rus Hava Kuvvetleri, havadan havaya füze açığını kapatmayı ve envanterde bulunan hemen hemen her türden savaş uçağını modern orta menzilli havadan havaya füze ile donatmayı amaçlıyor. Kaynaklar yeni sözleşmenin testlimatlarının yapılmaya başlandığını belirtti.

Rusya açısından rekor kıran bu sözleşme, Rus Hava Kuvvetleri için bilinen en büyük hassas güdümlü mühimmat alımıdır. Rus Savunma Bakanlığı, R-77 füzesinin sipariş miktarını belirtmese de analistler ihracat sözleşmelerinin parametrelerine bakarak yeni gelecek füzelerin hemen hemen tüm uçaklarda kullanılacağını iddia ediyor. Araştırmacılara göre yeni füzeler; Su-27SM/SM3, Su-30M2/SM- Su-35S, Mig-29SMT, Mig-29K, Su-57, Mig-31BM ve Su-34 savaş uçaklarında kullanılacak.

R-77-1 füzesi (RVV-SD ihraç adı altında da bilinir) 110 km’ye kadar menzilde etkilidir ve görüş ötesi menzilde (BVR) savaşmak için tasarlanmıştır. R-77-1’in, R-27 füze ailesinin yerini alması planmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu